garten-sk: Dobrý večer, v jednej debate záhradkárov sa hovorilo o založení koruny na špiciakoch (hrotiakoch) kolega hovoril,že už špiciak nezastrihujeme v požadovanej výške, ale v mieste založenia koruny sa ponechá 4 - 5 očiek a potom smeron hore sa všetky vylomia(vyslepia) a zas sa ponechajú dalšie očká ako druhá etáž.Veľmi by ma zaujímal Váš názor na tento postup. Som náchylny tomu veriť,ale myslím,že klasika rezom je istejšia, ďakuje a zdraví SH
Dotaz zákazníka firmy Kohaplant
KOHAplant s.r.o.: zdravim,
pisal som na tuto problematiku niekolko clankov, v kratkosti vam to zhrniem. kludne to berte ako zakon svaty pretoze je to tak.   =;o)
taaakze. spiciak zrezete v pozadovanej vyske korunky (pripadne kusok vyssie). ponechate VRCHNY pucik a 4-5 nasledujucich po nom vyslepte. TOTO zabezpeci idealny odklon nasledne vyrastajucich konarov, pretoze trednik vyrastajuci ako prvy (jeden zo zakonov rastu a tvarovania) je uz dostatocne vyzrety nato, aby produkoval latky zvane auxiny, ktore inhibuju rast vedlajsich konarov (tych, z ponechanych pucikov) a sposobuju ich idealny odklon od hlavnej osi.
podobny rez sa moze robit aj v naslednych 3-4 rokoch, kedy zrezete strednik cca 40 cm nad najvrchnejsim  rozkonarenim a postupujete identickym postupom - ponechanie vrchneho pucika a vyslepenie 4-5 pucikov pod nim takymto sposobom dosiahnete dopestoania idealneho vretena s optimalne postavenymi polokostrovymi konarmi bez zbytocneho vyvazovania, zatazovania zavaziami ci skrucania vyhonov.
prajem prijemny den a vela uspechov.

Ing. Marián Komžík, Kohaplant, spol. s r.o. Levice