Ing. Monika Offertálerová: Nechtík lekársky  – Calendula officinalis L. 
Čeľaď: Asteraceaeastrovité

Doba kvitnutia: od júna do neskorej jesene

Botanika: Nechtík (česky: Měsíček) je jednoročná, liečivá i okrasná a aromatická rastlina. Listy má podlhovasté a kopijovité. Spolu so stonkou sú šťavnaté a pri dotyku lepkavé. Kvetné úboryžiarivo žlté alebo oranžové. Na noc sa zatvárajú. Plody sú ostnaté nažky.

Výskyt: Rastlina pochádza zo Stredomoria. U nás ju pozorujeme vo vidieckych záhradách, kde sa pestuje ako okrasná a liečivá rastlina. Niekedy splanie i na sutinách. Na farmaceutické účely sa pestuje v poľných kultúrach.

Zberané časti: Na liečebné účely sa zbierajú predovšetkým kvety (Flos calendulae). Zber sa realizuje okolo poludnia a za slnečného počasia, lebo vtedy má rastlina najväčšiu liečivú silu. Treba tiež poznamenať, že v ľudovom liečiteľstve sa na liečbu chorôb zbiera a využíva celá rastlina, t. j. kvety, stonka aj listy. Takže nemusia to byť nevyhnutne len kvety.

Liečivé účinky: Bylinka má protizápalové, protinádorové, antibiotické, baktericídne, revitalizačné a omladzujúce účinky. Nechtík patrí k rastlinám, ktoré účinne pôsobia proti rakovine a rakovinovým nádorom! Rovnako tiež prečisťuje krv, upravuje krvný obeh, rýchlo hojí rany, kŕčové žily a je významným pomocníkom pri chorobách pečene ako aj pri infekčnej žltačke. Vo farmácií sa z drogy nechtíka pripravujú i galeniká (masti, tinktúry a i.). Viac podrobností o liečivých účinkoch tejto rastliny sa dočítate tiež tu: Calendula officinalis - nechtík lekársky

Zaujímavosť: Ak sa ráno o siedmej hodine kvetné úbory nechtíka lekárskeho zatvárajú, ešte v ten deň príde dážď. V minulosti sa tieto rastlinky uplatňovali i pri predpovediach počasia.

Ing. Monika Offertálerová
interná doktorandka
Katedry UNESCO pre ekologické vedomie a TUR
sk
Nechtík lekársky - rastlina v jesennom aspekte (Calendula officinalis)
Nechtík lekársky - rastlina v jesennom aspekte (Calendula officinalis)
sk
Nechtík lekársky - rastlina v jesennom aspekte (Calendula Officinalis L)
Nechtík lekársky - rastlina v jesennom aspekte (Calendula Officinalis L)