Ing. Monika Offertálerová: Ostružina malinováRubus idaeus L. 
Čeľaď: Rosaceaeružovité

Doba kvitnutia: od mája do augusta

Doba tvorby a dozrievania plodov: od júla do septembra

Botanika: Ostružina malinová (ľudovo aj malina) sa od černice líši najmä tým, že lupienky má nepatrné, uzučké a rýchlo opadávajúce. Následne aj tým, že zložené plody (maliny) sa oddeľujú ako celok od kužeľovitého lôžka; na ktorom sedia jednotlivé kôstočky, kým černice sa oddeľujú od stopky spolu s lôžkom. Maliny majú poliehavé stonky, podobajúce sa prútom a sú dvojakého charakteru – jednak minuloročné (zdrevnatené a plodné), a jednak tohotoročné (plazivé a neplodné); čo sa rok čo rok stále opakuje.

Výskyt: Rastie hojne na lesných rúbaniskách, na kamenistých, porastených stráňach a v riedkych lesoch. Môže rásť v polotieni. Často sa sadí v záhradách a poľných kultúrach.

Zberané časti: Na liečebné využitie zbierame mladé listy (Folium rubi idaei), a neskôr chutné plody (Fructis rubi idaei), ktoré mali kedysi veľký význam aj v potravinárstve pri výrobe malinovej šťavy, ktorá sa vo farmaceutickom priemysle často používala na zlepšenie chuti liekov. Dnes sa preferujú umelé sladidlá.

Liečivé účinky: Malinové listy majú pre veľký obsah trieslovín zvieravý, sťahujúci účinok; preto sa používajú ako prostriedok proti hnačkám a úplavici. Tradičný ľudový nápoj – príjemný bylinkový čaj z listov malín, je rovnako vhodný aj pri horúčkovitých ochoreniach, ale aj na bežné pitie, má tiež protizápalové účinky (pozitívne pôsobí na choré sliznice hrdla), mierne potopudné a močopudné účinky. Lahodné plody, obsahujú celý rad cenných látok podporujúcich zdravie. Sú výborným zdrojom vitamínu C a mnohých silných antioxidantov (ako flavonoidy, taníny či antokyanové farbivo). Maliny tak pôsobia protizápalovo, hojivo a posilňujú imunitný systém. Je dokázané, že proti celej rade vírusov a baktérií – vykazujú antibakteriálnu a antivírusovú aktivitu. Tiež sa ukázalo, že výťažky z malín dokážu veľmi účinne zabrániť progresii rakoviny, najmä pečene a prsníka!
Naposledy upravil Ing. Monika Offertálerová (01.10. 2016 19:03:09)

Ing. Monika Offertálerová
interná doktorandka
Katedry UNESCO pre ekologické vedomie a TUR
sk
Ostružina malinová - v jesennom aspekte (Rubus idaeus L)
Ostružina malinová - v jesennom aspekte (Rubus idaeus L)
sk
Ostružina malinová - v jesennom aspekte (Rubus idaeus L)
Ostružina malinová - v jesennom aspekte (Rubus idaeus L)