Ing. Monika Offertálerová: Očianka RostkovovaEuphrasia rostkoviana Hayek

Čeľaď: Scrophulariaceaekrtičníkovité

Doba kvitnutia: v letných mesiacoch

Botanika: Očianka je drobná (zhruba 5 až 25 cm vysoká), jednoročná liečivá rastlina s priamou, husto olistenou stonkou, na ktorej je veľa protistojných a ostropílkovitých lístkov. Kvety majú štvorzubý kalich, bielu a v hrdle žltoškvrnitú korunu a štyri dvojmocné tyčinky. Plodom je tobolka

Výskyt: Rastie hojne na medziach, vlhkých lúkach a pri lesných okrajoch (ekotónové spoločenstvá les / bezlesie) od nížin až po subalpínske pásmo.

Zberané časti: Na liečebné použitie sa zbiera kvitnúca vňať (Herba euphrasiae), ktorá sa pri zemi opatrne odstriháva a následne sa rýchlo suší v tieni a na prevzdušnom mieste.

Liečivé účinky: Ako i z názvu rastliny vyplýva, najosvedčenejšie sú účinky pri očných chorobách! Vo farmácií sa droga používa na prípravu očnej vody. Zápalové ochorenia očí, zelený zákal, červené oči, citlivé oči, slzenie očí, prácou preťažené oči; na to všetko očianka stačí! Pri menovaných problémoch sú účinné výplachy a obklady pripravené z tejto drobnej rastlinky. Menej známe však je, že očianka sa s úspechom používa nielen zvonka, ale aj zvnútra – najmä pri tráviacich ťažkostiach, nechutenstve, vyčerpaní, zápaloch horných dýchacích ciest a kašli.

Zaujímavosť: Okrem očianky Rostkovovej sa zberajú aj iné druhy očianky a ich krížence, ktoré nie sú nebezpečné, pretože majú podobné liečivé účinky.
Naposledy upravil Ing. Monika Offertálerová (01.10. 2016 21:14:36)

Ing. Monika Offertálerová
interná doktorandka
Katedry UNESCO pre ekologické vedomie a TUR
sk
Očianka - v letnom aspekte Malej Fatry
Očianka - v letnom aspekte Malej Fatry