peter 83: este  by som chcel poprosit presnejsi opis pre mnozenie hrozna odrezkami ...kedy je vhodne ho rezat a sadit ? aky dlhy ma byt odrezok ?do akej hlbky ?z akych vyhonkov..a priprava pody .. za kazdu odpoved budem vdacny smile
Iny111: Tento rok sme tiez sadili hrozno odrezkami.

Okolo 60 cm odrezok s pucikmi.
Sadit tak aby 2 az 3 puciky boli v zemi ostatne nad zemou.
Sadili sme ich koncom aprila, zaciatkom maja(ked boli kvety na jahodach).
Sadili sme 5 odrezkov, ujali sa vsetky.

Dalsi sposob je potapanie. Robili sme minuly roki.
Hrozno cez leto vyzenie dlhe slahune. Vykope sa jama a jeden z nich(podla toho kolko je treba) sa zvedie
do jamy tak, ze cast je v jame a koniec vychadza z jamy.V jeseni alebo na dalsiu jar ked sa ujme, sa odstrihne od materskej rastliny a ujata rastlina sa moze presadzat.
janko39: Řízky se připravují počátkem zimy, řežou, nebo stříhají se z jednoletých výhonů, měly by mít průměr aspoň 7 - 8 mm. Nastříháme řízky s 3 pupeny ( púčikmi ) , nemusí být nutně dlouhé 60 cm - prostě podle toho, jak dlouhá má réva internodia ( vzdálenosti mezi jednotlivými pupeny ). Na začátku výhonu, tam , kde výhon vyrůstá, bývají internodia kratší - 3 - 5 cm, postupně se mohou prodlužovat i na 15 cm - záleží na odrůdě, výživě a j. Některé výhony mohou být dlouhé více než metr, ale snažíme se vybírat řízky ze střední části výhonu.
Naproti pupenu bývá úponka, tu odstříhneme a dbáme, aby horní pupen, který při výsadbě bude nad zemí a měl by být základem nového výhonu, byl dobře vyvinutý a nepoškozený.
  Řízky svážeme po 5 - 10 kusech a založíme do země a záhonu, asi 20- 25 cm hluboko, označíme a vysazujeme koncem dubna ( apríla ), tak hluboko, aby nad zemí zůstal jen poslední pupen ( púčik ). Když začnou rašit a očekávají se mrazy, chráníme rašící výhon přikrytím např. polovinou PET lahve.

Také je možno nařezat řízky asi 6 cm dlouhé, jen s jedním pupenem, zasadíme šikmo do květníků s písčitým substrátem a necháme zakořenit ve skleníku, ale ne při příliš vysokých teplotách -  max.15 - 18° C - řízky by sice vyrašily, ale nezakořenily. Na jaře zasuneme k řízkovancům hůlky, květníky zapustíme na záhony a výhony vyvyzujeme k hůlkám. Do podzimu jsou schopné výsadby.