Ing. Monika Offertálerová: Skalnica strechová - Sempervivum tectorum
Čeľaď: Crassulaceae / tučnolistovité

Pôvod: Pochádza údajne z Maroka, niektoré zdroje uvádzajú, že z Iraku, Turecka. Aj hojné zastúpenie má v týchto krajinách a v Iráne, ale aj v horských častiach Európy vrátane Slovenskej republiky. Pozorujeme ich najmä na skalných útvaroch a v krasových územiach.

Opis: Mrazuvzdorná drobná rastlinka ľudovo nazývaná "skalná ruža" patrí do rodu sukulentných, dorastá  do výšky 10 až 15 cm a šírky 30 až 50 cm, má purpurovo červené kvety, ktoré môžeme pozorovať od VI. do VIII. Priamo na strechách sa dnes už väčšinou nepestuje, ale kedysi sa pomerne často objavovala na vidieckych chalúpkach ako prirodzená ochrana proti bleskom, ktoré jej zelená dužina odpudzovala. Od toho je tiež odvodené jej pomenovanie v českom jazyku napríklad "netřesk". Je to viacročná rastlina, ale nejde o trvalku. Ružica po niekoľkých rokoch vyženie kvet na vysokej stonke a po jeho zavädnutí odumrie. Latinský názov skalnice "Sempervivum" súvisí s jej mimoriadnou odolnosťou, nenáročnosťou a dlhovekosťou. Semper znamená vždy a vivum živý. Dužinaté listové ružice majú schopnosť zadržiavať vodu počas veľmi dlhého obdobia, takže nedostatok vody im neprekáža.

Nároky na pestovanie: Rastlina veľmi dobre znáša slnečné a suché stanoviská, jej nároky na živiny sú ale minimálne a zálievku potrebuje len raz za čas, resp. hneď ako sa zakorení nepotrebuje ju skoro vôbec, pretože si úplne vystačí s "prírodnou" závlahou.

Rozmnožovanie: Skalnice rozmnožujeme na jar, a to jednoducho delením dcérskych skalníc, ktoré neustále zhusťujú a rozširujú svoj pôvodný trs alebo priamym výsevom.

Legislatívna ochrana: Všetky druhy skalníc rastúce divoko, sú na území Slovenskej republiky zákonom chránené.

Ľudové liečiteľstvo: Táto dužinatá rastlina obsahuje vo svojich listoch obdobné látky ako Aloe vera, takže sa dá prakticky rovnakým spôsobom využiť i v ľudovom liečiteľstve. Šťava obsiahnutá v dužinatých listoch má široké vnútorné i vonkajšie liečivé uplatnenie.

Zaujímavosť: Kedysi sa verilo, že do domu, na ktorom rastie skalnica, neudrie blesk a ani ho nezmetie víchrica.


Ing. Monika Offertálerová
interná doktorandka
Katedry UNESCO pre ekologické vedomie a TUR
Ďalšie informácie v článkoch o rastlinách
Sempervivum tectorum - skalnica strechová Sempervivum tectorum - skalnica strechová
Sempervivum tectorum, Crassulaceae (Skalnica strechová) Skalnica je trváca bylina, ktorá vytvára  prízemnú ružicu. Táto ružica je utváraná dužinatými listami. Vo voľnej prírode rastie na rumoviskách, múroch a skalách. Kvitne v júni až v auguste. Po odkvitnutí …
Bc. Tatiana Plešová | 02.09. 2011