gabib: Zdravím priateľov stromov.
Na jeseň som zasadil dub červený, vysoký asi 4m, priemer kmeňa 10cm.
Počas transportu sa poškodili niektoré konáre.
Chcel by som pomôcť stromu, aby sa rozrástol.
Môže sa dub rezať?
Ako a kedy?
Budem vďačný za kažkú radu.

http://www.uploading.sk/?v=imag0040.jpg
YOS: Při výsadbě a pro dobrý růst dubu je důležitá vlhkost půdy. Může se stát, že 1. rokem nevytvoří listy, pokud je na suchém místě. Strom si tak hlídá dostatek vláhy, kterou potřebuje, aby vytvořit pořádné kořeny.  Se stříháním bych nespěchala, protože silně reagují tvorbou nových větví i kořenových výmlatků.

Všechno jde tak, jak má jít.
Jan Kolman: Duby snášejí řez bez větších problémů, řežou se v době vegetačního klidu, t.j. od listopadu (novembra) do konce března ( marca).
Řezejte pokud možno tak, aby příliš neutrpěl tvar koruny. Budete-li odstraňovat celé větve, řezejte na větevní kroužek, neponechávejte pahýly ( kýpte ), rány zamazávejte stromovým balzámem.
gabib: Ďakujem za rady.
Dub som zatiaľ nerezal. Na jar vyhnal listy, vyzerá že sa ujal.
1) Chcel by som obnoviť poškodené konáre na jednej strane. Pomôže narezanie kôry nad pôvodným konárom?
2) Keď budem v dobe vegetačného kľudu rezať, môžem použiť výchovný rez ako pri ovocných stromoch?
Kde rezať? Znížiť korunu? Skracovať kostrové konáre? Netuším ako rezať, aby som nepoškodil prirodzený tvar duba.
Stromom zdar!
Ďalšie informácie v článkoch o rastlinách
Quercus rubra - dub červený Quercus rubra - dub červený
Dub červený je jedným z najrýchlejšie rastúcich a najživotaschopnejších dubov. V mladosti je vzpriameného vzrastu a neskôr sa s vekom dramaticky rozširuje. Má výraznú štruktúru, keď je pokrytý listami, aj keď má holé konáre. V porovnaní s inými dubmi má konárov …
A.B.I.E.S. s.r.o. | 14.01. 2008