Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobry den, obraciam  sa na vas ale s osobnou prosbou o pomoc. Mam dlhodony problem s broskynou.Na jar sa pekne zalisti a ma pravidelne zavlazovanie ale presne v tomto case sa jej zmenia listya co jehorsie hromadne sprchnu co hrozi az kolapsom stromu. Podla vzhladu to nie je chloroza, ale pre istotu som jej dal ku korenom ferrovit a slabu davku na listy s rucnym postrekovacom. Vo vasej galerii som podobnu chorobu nenasiel,tak vam preposielam obidve. Po identifikacii problemu by ste mi prosim vas dali vediet co to je a ako proti tomj ochranit strom? Dakujem
Dotaz zákazníka firmy Kohaplant
sk
Broskyňa - choroba
Broskyňa - choroba
sk
Broskyňa - choroba
Broskyňa - choroba
KOHAplant s.r.o.: Zdravim,
tie flaky na listoch je dierkovitost listov, ktoru sposobuje huba Stigmina carpophila. odstranit sa da postrekom organickymi fungicidmi hned po spozorovani prvych priznakov napadnutia.
z tej dierkovitosti by som si vsak vo vasom pripade velke vrasky nerobil, skor by som sa zameral na pomerne intenzivnu chlorozu, ktora je zjavne hlavnou pricinou vasich starosti. predpokladam ze vo vasom pripade sa jedna o zlu kombinaciu medzi pH pody a pouziteho podpnika, co je sucasne aj dovodom, preco vam podne hnojenie nezabera a zelany efekt sa nedostavuje. zvolil by som preto jednoznacne listove hnojivo s obsahom zeleza a urobil nim postrek na list. tento postrek je potrebne zopakovat v cca 10-14-dnovych intervaloch este aspon 2x. zarucujem vam, ze po tretom postreku nespoznate farbu listov.   =;o)
prajem prijemny den a zelam hodne zdaru.

Ing. Marián Komžík, Kohaplant, spol. s r.o. Levice
facebook: Milena Lomová Plody mám normální, ale listy jsou napadané, různě se kroutí, pak opadají a narostou nové. Prosím, čím postříkat a jak ??????!!!!!!!! Předem děkuji.
Reakce na článek http://www.profizahrada.cz/a/sk/5506-br … v-broskyn/
Naposledy upravil facebook (15.06. 2011 09:35:07)

Dotaz nebo odpověď uživatele z Facebook.com
Ďalšie informácie v článkoch o rastlinách
Broskyňa - chrastavitosť plodov [klasterosporióza] (KOHAPLANT) Broskyňa - chrastavitosť plodov a dierkovitosť listov broskýň
Obidve choroby spôsobuje huba Stigmia carpophila. Z jej synonymného názvu Clasterosporium carpophilum je odvodený aj sumárny názov pre obe choroby - klasterosporióza. Vyskytuje sa najmä vo vlhších rokoch a napáda prevažne neskoršie odrody broskýň a marhúľ. Prejavuje …
KOHAplant s.r.o. | 16.06. 2009
Prunus persica 'Inka' - broskyňa (KOHAPLANT) Prunus persica 'Inka' - broskyňa
Kvalitná vysoko mrazuodolná broskyňa s veľkými plodmi. Patrí medzi stredne neskoré odrody, dozrieva okolo 20.8., v južnejších oblastiach Slovenska o 7-10 dní skôr …
KOHAplant s.r.o. | 16.06. 2009