petino: Zdravím Vás, potreboval by som pomoc pri určení druhu listnatého stromu.  Vypestoval som ho zo semena, približne týždeň trvalo kým semená začali klíčiť v parenisku.  Ten strom mal plody v tvare písmena S  v kt. boli semená s "chocholčekom" , po vyklíčení mal najprv štyri lístky v podobe štvorlístka.  Ide asi o nejakú parkovú okrasnú drevinu, pretože plody som nazbieral v parku. 
Neviem ako sa sem vkladajú fotky tak ak by ste mi vedeli pomôcť napíšte mi prosím na mail:  jankov.peter@pobox.sk  a ja Vám zašlem fotky toho stromu.

Za všetky reakcie ďakujem,
s pozdravom
Peter Jankov
cz
Katalpa bignóniovitá (Catalpa bignonioides)
cz
YOS: Konečně se mi podařilo se sem přihlásit, abych mohla reagovat. Maruška typla velice správně. Mohou to být oba typy.  Jen podle mladých lístků je to obtížné určit. Teď záleží jaké to semeno opravdu bylo. Ani jeden z těchto stromů nemá semeno ve tvaru 'S'. Oba stromy mají okřídlené nažky. Katalpa ukrývá v dlouhých tenkých 'luskách' 2-křídlé nažka rovného tvaru a pavlovnie ukrývá v baňatém, lepkavém semeníku -  'oříšku' více jak 1000 semen, která jsou miniaturní a okřídlená kolem dokola.

Všechno jde tak, jak má jít.
petino: Dobrý deň,
dakujem za vsetky odpovede a reakcie. Aby som to upresnil tak to boli plody v tvare S, take tenke "strúčiky" v ktorých boli semená rovnakého tvaru s takým "chocholčekom" . Takže si myslím, že to bude tá Katalpa. Ak Vás este nieco napadne budem rád ak napisete reakciu.

S pozdravom
Peter Jankov
garten-sk: Katalpa bignóniovitá alebo katalpa trubačovitá (Catalpa bignonioides Walt.) je strom z čeľade bignóniovité (Bignoniaceae).

Je vysoký 15 – 20 metrov. Koruna je široká, guľovitá. Kôra je sivasto hnedá. Borka je hnedasto sivá až sivá, rozpukaná do obldĺžnikovitých platničiek, pozdĺžne pukliny sú hlbšie.

Púčiky má zoskupené v trojpočetných praslenoch, často v rôznej výške, sú malé, 2 -3 mm, polguľovité, sediace. Púčikové šupiny sú viaceré, široko vajcovité, hrdzavo hnedé, riedko chlpaté.

Jednoročné výhonky sú zelené, miestami červenkasté, slabo chĺpkaté, sivasto osrienené, neskôr oranžovo hnedé až sivasto hnedé. Lenticely sú pomerne malé, mierne vystupujúce, hnedasté. Listové stopky sú veľké, elipsovité aj okrúhlasté, s výraznými stopami cievnych zväzkov.
Citace z

Odkaz v Encyklopédii rastlín http://www.zahrada-sk.com/e/sk/185-kata … nonioides/

Catalpa bignonioides - kvety
00185C7_.jpg