Bc. Tatiana Plešová: Musa (Banánovník)

Musa je najmohutnejšia a rýchlo rastúca bylina. Známych je okolo 220 druhov. Medzi týmito druhmi nájdeme skutočné giganty. Takým je napr. banánovník obrovský, rastúci na ostrove Nová Guinea. Dosahuje výšku 15 metrov a listy môže mať dlhé 5  až 6  metrov. Ak by si niekto myslel, že banánovníky musia byť v zásade len veľmi mohutné a vysoké, tak sa mýli. V oblastiach Číny nájdeme trpasličie druhy, napr. banánovník drsnoplodý. Vysoký je iba 60 cm a listy majú dĺžku do 30 cm.

Plody banánovníka nie sú len zdravou pochúťkou, ale majú aj iné významné využitie. Svoje uplatnenie nachádzajú aj v medicíne. Pikoškou možno pre pánov bude, že z nedozretých plodov sa vyrába dokonca aj pivo. Za zaujímavé možno označiť plody Musa balbisiana (banánovníka semenného). Tento druh sa tiež označuje aj ako banán škrobový alebo múčny.

Využiť sa dá naozaj všetko. Tak napr.  čerstvé listy možno použiť ako baliaci papier. Vlákno zas slúži na výrobu rohoží. Z odpadu sa vyrába papier. Pre tento účel sa najviac hodí Musa textilis, nazývaný aj manilská konopa alebo abaka. Práve z jeho listov sa získava vlákno, ktoré je pevné a nepráchnivé.

A prečo je vlastne banánovník Musa ? Tento odborný názov má svoje korene v histórií. Ako vieme, Augustus bol prvý rímsky cisár. Jeho osobný lekár sa volal Musa, tento lekár mu raz priniesol túto nezvyčajnú bylinu. A práve na počesť tohto lekára banánovník nesie meno Musa.

Banánovník je možné doma úspešne pestovať. Pri troche lásky, šťastia, starostlivosti zakvitne a zarodí. V bytových podmienkach sa predovšetkým pestujem zakrslá forma. Patrí medzi pomerne odolné izbové rastliny. Banánovník je náročný na teplotu. Vyžaduje teplotu nad 15 stupňov. V lete znáša aj vysoké teploty, ale v takom prípade je potrebné dobre vetrať. Takisto je náročný na vlahu a primeranú vzdušnú vlhkosť.

Preto je vhodné rosiť listy rastliny. Pri zalievaní musíme však dávať pozor, aby nedošlo k preliatiu a k následnému zahnívaniu koreňov. Vhodné ešte pre samotným zaliatím skontrolovať rukou, či je substrát dostatočne vlhký alebo suchý. Ideálne je rastlinu utierať od prachu. Tu však treba zaobchádzať s listami opatrne. Listy majú tendenciu rýchlo sa lámať. Odporúčam pri utieraní prachu: podložiť si ruku pod list a následne list jemne poutierať.
sk
Banánovník (Musa)
Banánovník (Musa)
sk
Banánovník - kvet (Musa)
Banánovník - kvet (Musa)
YOS: Vloni jsem si donesla  domů od sousedky polomrtvou rostlinku (Musa) s tím, že ji zachráním. U sousedky stála ve tmavé koupelně a měla hnědočerné listy, jen ty co se teprve vyvíjely byly zelené. Dala jsem jí novou hlínu a postavila na verandu na parapet. Dnes vím, proč mi roste táák pomalu. Jak píšete, potřebuje teplo, alespoň 15°C. Na verandě máme pře zimu tak 5-8°C. V létě zase pařák, tedy pro banánovník moc suché prostředí. Jsem zvědavá, jak bude vypadat po tomto létě až ji v září uvidím. Ta Vaše je velice krásná a dokonce Vám vykvetla. Gratuluji.

Všechno jde tak, jak má jít.