Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobry den,
som laik co sa tyka ovocnych stromcekov. Byvam na Kysuciach a mam v podpniku A2 nastepeny TOPAZ. Kedze som z Kysuc a podla mojich informacii by mal byt podpnik A2 vysoko odolny mrazom preto som si ho zakupil.No potreboval by som o tomto podpniku viac informacii presnejsie v dospelosti to bude mohutny strom alebo zakrsok? akeho veku sa doziva resp. od kedy a ako dlho by mi mal rodit?Ako ho mam rezat-rodi na dlhom dreve alebo kratkom? Dalej by som potreboval poradit ako tento podpnik rozmnozit. Viem o jednej moznosti a sice vyrastkom noveho vyhonku od korena jablone ale myslim ze by sa to dalo aj ponorenim a zakorenenim haluzky v zemi.No teraz neviem musi to byt haluzka vyrastajuca pod miestom zastepenia alebo mozem pouzit haluzku aj nad miestom stepenia?
Dotaz zákazníka firmy KOHAplant s.r.o.
KOHAplant s.r.o.: Zdravim,
pojdem postupne. podpnik A2 patri medzi silno rastuce podpniky, preto sa pouziva pre vyssie pestovatelske  tvary, najma v extenzivnych vysadbach. v praxi to znamena, ze odroda na nom nastepena rastie silno, neskor vstupuje do rodivosti, rodivost je vsak vzhladom na vyssi pestovatelsky tvar velmi vysoka. odroda topaz rodi na kratkom dreve, preto vyzaduje klasicky pristup k rezu. pre dosiahnutie skorsej rodivosti a tym aj oslabenie rastu vam odporucam po 2-3 rokoch vychovneho rezu (zameraneho na formovanie koruny) uplatnovat ponechavanie vhodne polozenych horizontalnych konarov bez rezu.
rozmnozovat sa da dany podpnik vsetkymi moznymi sposobmi, nakolko sa jedna o vegetativne mnozeny druh podpnika. v pripade ze vam okolo kmena vyrastaju vymladky, odporucam vam prisypat ich hlinou, v ktorej sa sami pekne zakorenia a nasledne ich v jesennom obdobi mozete oddelit a pouzit na dalsie mnozenie. rozhodne to vsak musi byt vymladok z podpnikovej casti, nie z nastepenej odrody!

Ing. Marián Komžík, Kohaplant, spol. s r.o. Levice