Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobry den prajem,
neviem ci mi poradite, ale za pokus to stoji. Doma pestujem egrese - stromcekove sadenice a uz druhy rok ovocie dostane pliesen.

Az doteraz boli plody pekne, krasne sa vyvíjali, rastli ale uz vidím, ze polovica plodov je pokryta plesnou. Cely plod je akoby obaleny sedobielym zamatom a velmi rychlo sa to siri po ostatnych plodoch - cca 3 dni a su obalene vsetky plody.

Krik je pritom kryty v zavetri domu, v jari tohto roka som ho presadila, neviem ake je zlozenie pôdy /ci je kysla, neutralna/ ale do zeminy som pridala domaci kompost, pozostavajúci iba z travy po koseni, listov, buriny - kompost je 3 roky strary. Navrchu je  mulcovacia kôra. Neviem, ci sa da nieco urobit, aby som zachranila plody aj pre tohtorocny zber, alebo aspon do buducna, nakolko je to druhy rok po sebe. Minuly rok som to neosetrovala. Krik je stary 3 roky.

Za radu vopred pekne dakujem  MP
Dotaz zákazníka firmy KOHAplant s.r.o.
KOHAplant s.r.o.: Zdravim,
poradim, rad. ide o americku mucnatku egresa, ktora postihuje najma egrese a cierne ribezle. hlavne v poslednych rokoch je vdaka vyvoju pocasia velmi silny tlak tejto choroby.

Riesenie je jednoduche - teraz uz s tym neurobite nic a co sa tyka buduceho roku tak vam jednoznacne odporucam vypestok zlikvidovat a zasadit si odolnu odrodu, ktorych je dnes na trhu cely dlhy rad - invicta, niesluchowski, mucurines, hinnomaki rot, hinnomaki gelb, hinnomaki grun, prima, karmen, spinefree, captivator, negus, pax, rolonda, rokula, rixanta, remarka,... ochrana proti americkej mucnatke egresa sice existuje, ale robit ju na jednom stromceku je neefektivne, zdlhave a predrazene ked si uvedomite kolko dnes
stoja postreky, pricom cena noveho odolneho vypestku ktory osetrovat nemusite sa pohybuje v rozmedzi 3-4 eura.
Prajem prijemny den

Ing. Marián Komžík, Kohaplant, spol. s r.o. Levice
Ďalšie informácie v článkoch o rastlinách
Grossularia uva-crispa 'Skvost' - egreš obyčajný (KOHAPLANT) Grossularia uva-crispa 'Skvost' - egreš obyčajný
Odroda bola vyšľachtená na ŠS Velké Losiny v Českej republike a zaraďuje sa medzi perspektívne odrody. Dozrieva stredne neskoro …
KOHAplant s.r.o. | 24.03. 2009