Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobry den,
viem, ze sa zaoberate aj poradenstvom, preto by som Vas velmi chcela poprosit o radu. Rodicia asi pred 8 rokmi vysadili stromcek moruse. Nepamataju sa na 100 % o aky druh sa jedna, pravdepodobne je to morusa cierna trnavska alebo turecka, kupena v serioznom zasielkovom zahradnictve. Kazdy rok prekrasne kvitne, zial vobec neplodi. Docitala som sa, ze niektore moruse nie su samoopelive, existuje vraj aj dvojdome druhy. Viete mi prosim
poradit, nejake zakladne odlisovacie znaky, ako by som mohla zistit, co za stromcek to v zahrade vlastne mame a ako by sa mu dalo pomoct, aby plodil? Dokupenim " kamarata" smile) , ockovanim, vrublovanim... Hrozi mu vypilenie a
je mi ho luto, je to prekrasny, zdravy strom...
Vopred dakujem za ochotu a za akekolvek nasmerovanie ci radu. S pozdravom B.
Dotaz zákazníka firmy KOHAplant s.r.o.
KOHAplant s.r.o.: Zdravim,
s rodom Morus je to kusok zlozitejsie. existuje strasne vela roznych druhov, poddruhov, variet a lokalnych kultivarov, v kazdej oblasti ich nazyvaju inak, skomolia nazov, vytvoria si vlastnu odvodeninu a potom i z toho co je dane a nemenne vznikne na papieri 5 odrod. navyse sa moruse mnozili v minulosti najma ako semenace, cize KAZDY jeden kus bol vlastne original a o odrodach sa nedalo hovorit. prakticky sa zacali selektivnymi vybermi selektovat odrody len pred par desiatkami rokov ale ani to sa nejako nedotiahlo do konca, nakolko predsa len neide o nosny ovocny druh.
takze dnes sa bezne moruse rozdeluju velmi vseobecne na moruse biele, ruzove a cierne, "specialne" miesto ma morusa trnavska, ktora ziskala velku oblubu a skolky sa jej mnozeniu proste museli zacat venovat, nakolko trh ju ziadal. pravdou je vsak to, ze aj u morusi trnavskej existuje viacero variet a podvariet.. chaos, ze ?   =;o)
takze ak by som vam mal poradit tak vam poviem ako by som postupoval vo vasej situacii ja - kupil by som si vypestok moruse ciernej alebo moruse trnavskej a dufal ze vysoka pravdepodobnost ze sa vzajomne opelia sa naplni a dockam sa vytuzenej urody.
prajem vam hodne zdaru a nech sa raz vase moruse doziju tak uzasneho a krasneho veku z akeho sa pyste tesia moje dve na chalupe.  morusa je uzasny a majestatny strom, zasluzi si to..    =;o)

Ing. Marián Komžík, Kohaplant, spol. s r.o. Levice
Ďalšie informácie v článkoch o rastlinách
Morus trnaviensis - moruša trnavská (KOHAPLANT) Morus trnaviensis - moruša trnavská
Patria medzi dlhoveké dreviny. Pre svoje pestovanie potrebujú pomerne veľký priestor. Vyžaduje teplé oblasti, kedysi sa pestoval aj v dvoroch hydiny, kde slúžil ako fytosanitárna drevina a súčasne ako zdroj tieňa a potravy. Významná je ako medonosná rastlina …
KOHAplant s.r.o. | 24.02. 2009