katka616: Chcela by som Vás poprosiť o radu. Už rok mám veľkú palmu ďatlovú, ktorej sa doteraz výborne darilo. Polievam ju 2 krát týždenne, cca 1 liter vody, hnojím 2 krát do mesiaca. Vysoká je cca 1,50 metra. Cez víkend, keď som nebola doma, jej zožltli všetky spodné listy, približne 5. Skúšala som substrát, nie je mokrý, iba trochu vlhký. Nemenili sme jej polohu, od kedy sme ju doniesli. Presádzali sme ju do obrovského kvetináča približne pred pol rokom so substrátom špeciálne pre palmy. Nikdy nestála vo vode. Na listoch nemá žiadnych škodcov, listy jej pravidelne vlhčím. V jej blízkosti sa nenachádzajú žiadne iné rastliny, ktoré by ju mohli nakaziť. Nie je ani v prievane, okno pri nej nikdy neotváram, svetla má tiež dostatok... Neviem si vysvetliť, čo to mohlo spôsobiť a hlavne ako jej môžem pomôcť. Jediné čo sa zmenilo je to, že asi 3 týždne som nehnojila listy, lebo sa mi minulo listové hnojivo.
YOS: Po přečtení mě napadlo, buď jí bylo po Vás smutno, nebo je moc mokrá. 2x týdně zalévat? Zalévejte raději víc a méně často. Po zalití by měla být všude vlhká a zbytek vody vylít.  Nechte ji občas pořádně vyschnout. Myslíte si, že je půda dostatečně propustná? To poznáte při zalévání, jestli rychle voda vytéká do misky. Moc hnojiva taky škodí. Zkuste ji pohladit a promluvit jí do duše. Nebo jí pusťte klasickou hudbu.

Všechno jde tak, jak má jít.
Erich Seemann:

katka616 napísal:

Chcela by som Vás poprosiť o radu. Už rok mám veľkú palmu ďatlovú, ktorej sa doteraz výborne darilo. Polievam ju 2 krát týždenne, cca 1 liter vody, hnojím 2 krát do mesiaca. Vysoká je cca 1,50 metra. Cez víkend, keď som nebola doma, jej zožltli všetky spodné listy, približne 5. Skúšala som substrát, nie je mokrý, iba trochu vlhký. Nemenili sme jej polohu, od kedy sme ju doniesli. Presádzali sme ju do obrovského kvetináča približne pred pol rokom so substrátom špeciálne pre palmy. Nikdy nestála vo vode. Na listoch nemá žiadnych škodcov, listy jej pravidelne vlhčím. V jej blízkosti sa nenachádzajú žiadne iné rastliny, ktoré by ju mohli nakaziť. Nie je ani v prievane, okno pri nej nikdy neotváram, svetla má tiež dostatok... Neviem si vysvetliť, čo to mohlo spôsobiť a hlavne ako jej môžem pomôcť. Jediné čo sa zmenilo je to, že asi 3 týždne som nehnojila listy, lebo sa mi minulo listové hnojivo.

Ako sa darí Vašej palme? Prežila?

Rastlinky.sk - Pestovateľmi obľúbený katalóg zásielkovej služby