saleva: Dobrý deň, kto mi poradí ako sa mam starať o Euonymus fortunei 'Emerald and Gold' - bršlen fortuneov.  Minulý rok som si kúpila nie krík ale strom. Minulí rok bola koruna stromu hustá, tento rok je na nej len polovica tych drobných lístkov.Ako mám strihať, na jar alebo aj teraz....
Kto má skúsenosti poradte.... Vrela vdaka...
KOHAplant s.r.o.: zdravím,
predovšetkým nezabudnite na dôkladnú výživu a závlahu, veľmi dobre na ne reaguje. rez je ideálne robiť na jar v období kedy už nehrozia mrazy. v prípade že rastie slabo, môžete hlbším rezom vyvolať silnejší rast.
prajem príjemný deň a veľa úspechov.

Ing. Marián Komžík, Kohaplant, spol. s r.o. Levice
janko39: Keďže máte tento bršlen na pníku,býva vrúblovaný obyčajne na bršlenu európskom,čo je drevina rastúca na vlhčích miestach - v hájoch,pozdĺž riek atp.Z toho vyplýva,že Vaša rastlina potrebuje rovnako vlhčiu podu,ale slnečné miesto,lebo len tak sa dobre vyfarbuje,no samozrejme na zimu sa zafarbí do ružovo-červena,čo na jar opäť zmizí.K tomu,ako bolo vpredu povedané,musí sa pridať odpovedajúca výživa,najmä na jar.Možno používať ĺadok,CERERIT a i. Rezať v predjarí,keď sa ukáže,ako prezimoval,vždy len toĺko,aby sa odstránili poškodzené,alebo zaschnuté konáriky,alebo také,ktoré priveĺa zahušťujú.
Ja mám tento Euonymus zasadený na záhone ako volne rastúci krík,ktorý nijako nerežem, zalievam a občas prihnojujem iba kvety okolo.Postupem doby sa "dopracoval" k pni hloha,po ktorom šplhá do výšky 2 m.
Ďalšie informácie v článkoch o rastlinách
Euonymus fortunei 'Emerald and Gold' - bršlen fortuneov Euonymus fortunei 'Emerald and Gold' - bršlen fortuneov
Elegantný nízky poliehavý vždyzelený krík, vhodný na pokrytie pôdy a nízke živé ploty alebo lemovanie záhonov. Má žiarivo-zelené listy so zlato-žltým lemom, ktorý rastline dodáva krásnu pestrosť. Znáša aj tieň, vápenatú pôdu a náročné stanovištia. Bršleny …
A.B.I.E.S. s.r.o. | 09.03. 2008