garten-sk: Dobrý deň,
potrebujem poradiť. V priebehu roku 2008 som zakúpil postupne spolu 6 kusov jedlých gaštanov, ktoré mi boli zaslané spolu s inými rastlinami na dobierku. Boli  riadne zasadené, dokonca profesionálnym záhradníkom. Na jar riadne vyšli lístky, boli primerane zalievané. V lete začali schnúť, nie všetky puky sa otvorili. V súčasnosti sú všetky vyschnuté.   Chcel by som vedieť, z akého dôvodu došlo k vyschnutiu drevín, či má význam ich opätovne sadiť?
Ďakujem. H
Dotaz zákazníka firmy KOHAplant s.r.o.
KOHAplant s.r.o.: Zdravim,
stretol som sa s podobnym pripadom prvy krat. skutocnost, ze vypestky vyrasili je dokazom toho, ze vypestky boli v poriadku. zalievanie a ostatna starostlivost davaju silny predpoklad spravnemu naslednemu vyvoju. nakolko
doslo k postupnemu chradnutiu a naslednemu uhynu, predpokladam, ze chyba bude niekde v pode. odporucam dat si urobit podne rozbory (staci aj ked si sama urobite jednoduche test na pH pomocou laktusovych papierikov) a nasledne tieto informacie pouzit ako odrazovy mostik pre urcenie vhodnosti pre pestovanie daneho ovocneho druhu.

Ing. Marián Komžík, Kohaplant, spol. s r.o. Levice
Hanke: :lol:zdravim vsetkych zahradkarov,

co sa tyka jedleho gastana, nieje tazke ho vypestovat ALE:
pri sadeni sa mu musi dat VRCHNA PODA ODOBRANA PRI DUBE ! a potom sa mu bude darit. hocikde v lese odhrnte listie pri dube a odoberte, v zahradke vykopte jamku pre gastan a zasypte ho s touto podou. jedine tato poda ma ziviny ktore potrebuje jedly gastan. Zalievat len zriedka zo zaciatku par dni a potom vobec, ved stromy sa nepolievaju, mozno v pripade velkeho sucha, inak nie.         vyskusajte a budete mat radost, urobila som to so siestimi sadenicami a vsetky sa ujali.
s pozdravom cool
rikoset:

Hanke napísal:

:lol:zdravim vsetkych zahradkarov,

co sa tyka jedleho gastana, nieje tazke ho vypestovat ALE:
pri sadeni sa mu musi dat VRCHNA PODA ODOBRANA PRI DUBE ! a potom sa mu bude darit. hocikde v lese odhrnte listie pri dube a odoberte, v zahradke vykopte jamku pre gastan a zasypte ho s touto podou. jedine tato poda ma ziviny ktore potrebuje jedly gastan. Zalievat len zriedka zo zaciatku par dni a potom vobec, ved stromy sa nepolievaju, mozno v pripade velkeho sucha, inak nie.         vyskusajte a budete mat radost, urobila som to so siestimi sadenicami a vsetky sa ujali.
s pozdravom cool

Dakujem za tip, akurat sa mi tato rada velmi dobre hodi, nakolko idem presadzat mlady stromcek na ine stanoviste - urcite tuto radu vyskusam.

Naposledy upravil rikoset (18.10. 2009 01:29:18)
janko39: Nemyslím,že bolo až až tak veĺmi doležité pridávať pri sadení gaštanovníka podu,alebo lístie od dubov.V odbornej literaure som sa dočítal,že gaštanovníky vyžadujú podu s čo najmenším obsahom vápníka a najmä v mladším veku sú náchylné na omrzanie. Tiež bývajú napadané mykózami a najmä huba Endothia parasitica može sposobiť hromadné uhynutie.
popo: Zdravím.
Kto mi poradí. Mám asi 15 - 20 ročný gaštan. Každí rok mi predčasne začú opadávať plody už v auguste. Preč ?
Štefan st.: Gaštan jedlý je mykorhýzna drevina.Ide o pôdne huby,ktoré sú veľmi dôležité,aby boli prítomné okolo koreňov. Napomáhajú koreňom  gaštana  jedlého / gj/  spracovať živiny získané z pôdy do prijatľlnej formy .Kde mykorhýza  nie je prítomná je možný prenos z bukoveho,alebo dubového lesa zo zeminy po odhrnutí lístia a nakopaní  povrchovej zeminy /aj z niekoľkých miest/ od nula asi do 5 cm a tú zeminu použiť v čase výsadby okolo koreňov v množstve  asi 2 až 5 litrov  na sadeniocu  v závislosti od jej veľkosti. Kde mykorhýza  v pôde chybuje ,sadenice zle rastú a krpatejú !!! Najbližší príbuzný  druh gj. je buk a do tej čelade patrí i dub,preto sú aj pôdne huby stejné ako na koreňoch gj. Mykorhýzne huby sú huby symbiatické ,napomáhaju rastu a sú veľmi užitočné aj na zásobenie vodou v čase sucha,atď.
YOS: Plody u kaštanů opadávají, protože mají málo vláhy.

Všechno jde tak, jak má jít.
Erich Seemann: Veľkosť ovocného stromu je daná podpníkom, na ktorom je naštepená vyšľachtená odroda. Jedlý gaštan je pravdepodobne naštepený na semenáč gaštanu, teda rastlina by mala byť klasickej veľkosti, ale naozaj by mala začať rodiť skôr. V každom prípade je od minulého roka zákaz predávať jedlé gaštany na území SR, lebo z rastlinami z Talianska bol na naše územie dovezený škodca, hrčiarka gaštanová, na ktorú neexistuje účinná chemická ochrana a ÚKSUP chce týmto opatrením zabezpečiť, aby sa nešíril.
Naposledy upravil rastlinky.sk (03.12. 2013 13:23:19)

Rastlinky.sk - Pestovateľmi obľúbený katalóg zásielkovej služby
Jan Kolman: Ze zkušenosti s několika osamoceně rostoucími stromy kaštanovníku jedlého vím, že plody se sice vytvoří, ale protože se samičí květy vlastním pylem neoplodí, plody, které obsahují jen  "hluchá"  semena, brzy opadávají. Pokud tedy nemáte víc jedinců nebo poblíž není jiný kaštanovník, květy se neopylí a strom bude rodit stále jen prázdné plody.
duralo: Dobrý deň, žiadam Vás o radu.
Mám iba jeden strom gaštana jedlého a môj problém spočíva v tom, že má tri plody, ale všetky sú zakrpatené, vôbec nenaberú na objeme, pred dvoma rokmi sa mi stalo,že som mal z tých troch plodov jeden celý poriadny gaštan. Odvtedy su stále splasknuté. Vopred ďakujem za informácie
Ďalšie informácie v článkoch o rastlinách
Castanea sativa - gaštan jedlý Castanea sativa - gaštan jedlý
Gaštany patria dlhodobo k najžiadanejším a najmenej dostupným ovocným druhom. Táto delikatesa sa dá bez problémov pestovať aj v našich oblastiach. Vytvára pekné estetické stromy dorastajúce do výšky až 8 m …
KOHAplant s.r.o. | 19.08. 2009