Ing. Monika Offertálerová: Mäta priepornáMentha x piperita
Čeľaď: Lamiaceaehluchavkovité

Botanika: Je to kríženec mäty vodnej a mäty klasnatej. Táto trvalka má drevnatý pakoreň s podzemnými a nadzemnými výbežkami. Byľ je vetvená, štvorhranná, až 80 cm vysoká. Listy sú podlhovasté, eliptické, pílovité. Drobné kvietky majú päťzubý, na okraji riasnatý kalich a rastú v klasoch. Mäta má prenikavú mentolovú arómu. Množí sa iba vegetatívne.

Doba kvitnutia: od júla do septembra

Výskyt: Vlhké miesta, lúky, záhrady. Pestuje sa v celej Európe.

Predmet zberu: vňať, prípadne list (zber vykonávame tesne pred kvitnutím)

Účinné látky: silica (1-2,5 %), ktorú tvorí mentol, mentón a mentofurán; vytvára sa v rastline cez deň, triesloviny (5-6 %), horčiny, vitamíny (najmä vitamín C – 25 mg/100g hmoty), karotény – 40 μg/100 g hmoty, flavonoidy (najmä rutín), organické kyseliny, makro- a mikroprvky.

Liečivé účinky: Mäta je známa a obľúbená bylina, ktorá podporuje trávenie, chuť do jedenia, zabraňuje nafukovaniu, kŕčom a hnačkám. Podporuje funkciu pečene, vylučovanie žlče a bráni tvorbe žlčových kameňov. Posilňuje nervovú sústavu, zlepšuje pamäť, koncentráciu a odstraňuje bolesti hlavy. Priaznivo pôsobí pri nachladnutí, nádche, zápale hrtana a priedušiek. Inhalovanie mäty pomáha pri zápaloch dýchacích ciest. Zvonka sa používa do kúpeľov pri reumatizme a kožných vyrážkach. Má dezinfekčné a protizápalové účinky.

Úprava: Čerstvá mäta sa používa do šalátov a polievok, sparená na prípravu čajov, do plniek, pečiva a pod.

Zaujímavosti: Mäta účinne lieči nielen naše telo, ale aj dušu. Mätový čaj priaznivo pôsobí na ľudskú psychiku, odstraňuje psychické napätie, vnútorný nepokoj, nervózne správanie a stres.
Naposledy upravil Ing. Monika Offertálerová (09.11. 2016 10:56:40)

Ing. Monika Offertálerová
interná doktorandka
Katedry UNESCO pre ekologické vedomie a TUR
sk
Mäta prieporná v októbrovom aspekte Malej Fatry (Mentha x piperita)
Mäta prieporná v októbrovom aspekte Malej Fatry (Mentha x piperita)
sk
Mäta prieporná v októbrovom aspekte Malej Fatry (Mentha x piperita)
Mäta prieporná v októbrovom aspekte Malej Fatry (Mentha x piperita)