Ing. Monika Offertálerová: Hluchavka nachová / hluchavka purpurová - Lamium purpureum
Čeľaď: Lamiaceae / hluchavkovité

Výskyt: Rastlina sa vyskytuje takmer v celej Európe, rastie dokonca i za polárnym kruhom a na Islande. Nevyskytuje sa na Sicílií a na juhu Apeninského a Pyrenejského poloostrova. Smerom na východ sa jej rozšírenie znižuje, pričom Ural prestupuje len ojedinele. Rastie na miestach ovplyvnených človekom, napr. v záhradách, na poliach, obhospodarovaných pasienkoch, rumoviskách a pod. Kvitne od apríla do septembra (závisí aj podľa lokality), niekedy to môže byť i dlhšie. Má ružovo-purpurovéfialovkasté kvety. Plodom je tvrdka.

Využitie: V súčasnosti je hluchavka nachová považovaná skôr za bezcennú burinu, než za liečivú rastlinu. Opak je však pravdou. Ideálne je zbierať ju skoro na jar, kedy sa vyskytuje i v krásnych hustých kobercoch. Zároveň na jar je najúčinnejšia. Z účinných látok obsahuje triesloviny, cholín, glykosidy, antioxidanty, saponíny, silice, vitamíny a minerály. Na liečebné využitie zbierame celú vňať. Jarné výhonky rastliny sú vhodné čerstvé nielen na čaj, ale aj do jedla, môžeme ich tak v rozumnej miere pridať do šalátov, polievok a na ozdobenie dezertov.

Hluchavka nachová obsahuje rovnako cenné látky ako hluchavka biela. Niektoré zdroje uvádzajú, že hluchavka nachová je od nej ešte účinnejšia. Rastlina má silné protizápalové účinky, ktoré sa využívajú pri liečbe zápalu močového mechúra, obličiek a prostaty. Priaznivo pôsobí aj na respiračné ochorenia, ako sú bronchitída, kašeľ, nádcha, chrípka, angína...., najmä ak sa pri týchto problémoch pridá do čajových zmesí s podobnými účinkami. Čaj z kvetov hluchavky má čistiace (pomáha aj pri kožných problémoch ako sú akné, exémy, rany) a upokojujúce účinky, preto si ho doprajme ak sme nervózni, nepokojní alebo sa nám nedá spať!

Zaujímavosť: V minulosti sa rastlina používala k zaháňaniu molí. Proti moliam sa ukladala medzi odevy.

Ing. Monika Offertálerová
interná doktorandka
Katedry UNESCO pre ekologické vedomie a TUR
sk
Hluchavka nachová (Lamium purpureum)
Hluchavka nachová (Lamium purpureum)
sk
Hluchavka nachová (Lamium purpureum)
Hluchavka nachová (Lamium purpureum)