Ing. Monika Offertálerová: Eónium stromovité - Aeonium arboreum
Čeľaď: Crassulaceae / tučnolistovité

Pôvod: Kanárske ostrovy, severná Afrika

Opis: Eónium patrí medzi azda tie najkrajšie tropické sukulenty. U nás sa táto tropická rastlina často pestuje aj ako bytový bonsaj. Ako z názvu rastliny vyplýva, je podobná stromu. Avšak 1 anomáliou, ktorá ju diametrálne od stromu odlišuje je, že jej kmeň je od zeme úzky a smerom nahor sa rozširuje. Presné určenie druhu, je často v našich podmienkach nemožné, pretože existuje pomerne veľký počet jeho hybridov, ktoré sa ľahko vegetatívne množia.

Ozdoba rastliny: Veľkou ozdobou rastliny sú jej obrovské žlté kvetenstvá, zložené z neuveriteľného množstva žiarivo žltých kvietkov. Nevýhodou je že kvitne len v I. a vo II. Okrem pôvodnej rastliny Aeonium arboreum  sa ale pestujú dnes  u nás najrôznejšie sfarbené kultivary, ktoré boli získané selektívnou činnosťou majstrov záhradníkov smile

Nároky na pestovanie: Od jari do jesene eónium pestujeme vonku na plnom slnku alebo samozrejme môžeme aj v skleníkoch na najsvetlejšom stanovišti, aké na záhrade máme. Rastlina ešte viac ako priame zalievanie miluje rosenie, čiže ju môžeme zavlažovať týmto spôsobom obdeň. Rastliny však vydržia neuveriteľne dlho aj bez vody. V zime potrebujú rastliny podobne veľa svetla, ale zálievku už len veľmi obmedzenú na nevyhnutné minimimum, t. j. 1 x za 14 dní!  Pretože pri nadmernej zálievke im hrozí prehnitie a úhyn koreňov. Rastlina nie je náročná na pestovanie (len je veľmi citlivá na chlad!), má pomerne nízke nároky na živiny a ak náhodou dôjde k premokreniu jej koreňov, treba ju čo najrýchlejšie presadiť do priepustnejšej a suchej pôdy.

Naposledy upravil Ing. Monika Offertálerová (12.05. 2018 20:18:56)

Ing. Monika Offertálerová
interná doktorandka
Katedry UNESCO pre ekologické vedomie a TUR