Dušan Slošiar: Mečík záhradný - Gladiolus hortulanus 'Palermo'
358 PALERMO Lel. 12 LM Davis Memory x Dark Briliance - klas ako bič nesie 26+ pukov. Elegantný svetlý lem obrubuje všetky lupene bordovo čiernych kvetov /v puku čiernych/ . Malá nevýhoda tejto decentnej farby je to, že občas priláka strapky ktoré rady hodujú na tmavých sortách. "Palermo" ešte ako semenáč, bol víťazom výstavy vo svojej kategórii.
sk
Mečík záhradný 'Palermo' (Gladiolus hortulanus)
Mečík záhradný 'Palermo' (Gladiolus hortulanus)
Dušan Slošiar: Mečík záhradný - Gladiolus hortulanus 'Ajax'
545 AJAX Lel. 12 EM Petra x Albatros - toto je prípad kríženia kde obaja rodičia sú v potomkovi zreteľný. Petra je krásna vitálna sorta v podobných farbách /tmavšia/, tvar kvetu, nariasenie a vosk v lupeňoch je nesporne po exotickom Albatrose. Táto farebná skupina je v gladiolách bohato zastúpená, avšak súhrou všetkých uvedených vlastností je Ajax výnimočný.
sk
Mečík záhradný 'Ajax' (Gladiolus hortulanus)
Mečík záhradný 'Ajax' (Gladiolus hortulanus)
Dušan Slošiar: Mečík záhradný - Gladiolus hortulanus 'Ružové sny'
433 RUŽOVÉ SNY Lel. 12 M Rum. Sčotky x Dick Delight - holandský tip gladioly s ružovou farbou a jej odtieňmi a tmavo ružovým jazykom s jemným nariaseným. Vyžaduje priaznivé nasvietenie aby vynikla jej krása. Pekná stavba klasu na ktorom je bežne 10 súčasne otvorených kvetov ako aj ostatné parametre je zabezpečili titul Grand Champion výstavy v Poľsku.
sk
Mečík záhradný 'Ružové sny' (Gladiolus hortulanus)
Mečík záhradný 'Ružové sny' (Gladiolus hortulanus)
Dušan Slošiar: Mečík záhradný - Gladiolus hortulanus 'Xavier'
433 XAVIER Lel.12 EM Royal Spire x R. Sčotky - Xavier je borec s vysokými parametrami vo všetkých smeroch. Mohutná rastlina 170 cm vysoká z toho 2/3-tiny tvorí kvetná hlava /tak to má byť u všetkých gladiol/ s 12 až 14 otvorenými kvetmi s celkového počtu 30 !! pukov. Vysoký počet súčasne otvorených kvetov, výborný nákvet a stavba klasu je nesporne dedičstvo po matke Royal Spire. Vyžaduje dobrú výživu a nemá rád úpal. Potencionálny víťaz výstav.
sk
Mečík záhradný 'Xavier' (Gladiolus hortulanus)
Mečík záhradný 'Xavier' (Gladiolus hortulanus)
Dušan Slošiar: Mečík záhradný - Gladiolus hortulanus 'Ó Sahara'
493 Ó SAHARA! Lel.12 E Destera x neznámi- Sahara je už dlhšie v obehu, no oficiálne ešte nebola introdukovaná, stihla však pozbierať ocenenia a obdiv divákov najmä v Poľskom Rybniku kde získala titul "Najkrajšie novošľachtenie výstavy". Pohľad na zvláštnu farbu kytice zo "Sahary", vyvoláva asociácie o farbe piesku a zapadajúcom slnku nad Saharou. Takýmto tipom gladiol pre ich veľmi zvláštne sfarbenie a celkový vzhľad sa hovorí- exotické. Cením si ju aj preto, že kvitne medzi prvými a je nenáročná na "obsluhu".
sk
Mečík záhradný 'Ó Sahara' (Gladiolus hortulanus)
Mečík záhradný 'Ó Sahara' (Gladiolus hortulanus)
Dušan Slošiar: Mečík záhradný - Gladiolus hortulanus 'Polinik'
445 POLINIK Lel.12 M Anna Leorah x Rum .Ščotky - Polinik je názov vysokého špicatého končiara v korutánskych Alpách, kde som pracoval a odtiaľ jej názov. Vysoká rastlina so striedavým jedno radým usporiadaním kvetov má krásnu žiarivú farbu, ktorá upúta na záhone. Ľahko sa pestuje a dobre množí z veľkých brutov, ktoré sú okolo hľuzy. 90% vzhľadu zdedila po matke Anne Leorah, vitalitu a množivosť po otcovi R.Ščotky.
sk
Mečík záhradný 'Polinik' (Gladiolus hortulanus)
Mečík záhradný 'Polinik' (Gladiolus hortulanus)
Dušan Slošiar: Mečík záhradný - Gladiolus hortulanus 'Medové srdce'
441 MEDOVÉ SRDCE Lel.12 M pôvod neznámi - semienko sa nevedno ako objavilo a Medulienka na moje poťešenie vzklíčila. Jemný nádych ružovej na každom lupeni kvetu z jazyčkom medovej farby. Ako to býva u najdúchov, má tuhý život a krásou sa zavďačí. Veľmi zdravá, množivá sorta.
sk
Mečík záhradný 'Medové srdce' (Gladiolus hortulanus)
Mečík záhradný 'Medové srdce' (Gladiolus hortulanus)
Dušan Slošiar: Mečík záhradný - Gladiolus hortulanus 'Tina'
440 TINA Lel. 12 V Figaro x Anna Leorah - biely kvet s jemným nádychom do ružova má pevnú štruktúru za ktorú vďačí silnej vrstve vosku v lupeňoch a kvalitnému zriaseniu.Na kvetnej hlave je 24 pukov. Kvitne medzi prvými na záhrade, preto je stálym a obdivovaným exponátom na prvej výstave v sezóne, v Rajeckých Tepliciach.
sk
Mečík záhradný 'Tina' (Gladiolus hortulanus)
Mečík záhradný 'Tina' (Gladiolus hortulanus)
Dušan Slošiar: Mečík záhradný - Gladiolus hortulanus 'Čierna brošňa'
ČIERNA BROŠŇA,  458 M / Roman 2012 / - Farba čierno červená s bielymi znakmi v  Hrdle. Klas rovný dvoj radový. Výška 130 cm a klasom 60 cm. Celkom až 26 pukov  s 10 naraz otvorenými kvetmi . ZW = 33 . Semenáč 15-07-1, z kríženia Černý Kámen x Jantarnaja Baltika .
sk
Mečík záhradný 'Čierna brošňa' (Gladiolus hortulanus)
Mečík záhradný 'Čierna brošňa' (Gladiolus hortulanus)
Dušan Slošiar: Mečík záhradný - Gladiolus hortulanus 'Klementina'
KLEMENTINA,  367 LM /Roman 2012 / - Farba tmavá ružová s bielymi znakmi na spodných lupeňoch. Klas rovný s perfektným dvoj radovým usporiadaním kvetov.  Výška 135 cm s klasom 75 cm. Má 23-24 pukov a drží 12-14 naraz otvorených kvetov.  ZW = 33. Semenáč 50-07-5 , z kríženia Pink Cloudet x Ringmaster .
sk
Mečík záhradný 'Klementina' (Gladiolus hortulanus)
Mečík záhradný 'Klementina' (Gladiolus hortulanus)