Ing. Monika Offertálerová: Zemežlč menšia - Centaurium erythraea

MOTTO: "Žlč zeme do každého žlčníka" :-)

O RASTLINE: zemežlč menšia, ľudovo nazývaná aj horká zelina alebo hlístnik je pomenovaná podľa horkosti celej rastliny. Rastie na slnečných lúkach a suchších, teplejších stráňach. Zbierame kvitnúce časti vňate, ktoré opatrne striháme cca 5 cm nad koreňom. Pri tomto šetrnom postupe (korene len slabo držia v zemi) ju celkom nevykynožíme a obvykle ešte raz zakvitne.

ZEMEŽLČOVÝ ČAJ: je veľmi horký, no ešte viac liečivý! Všestranne posilňuje žalúdok, lieči pokazený žalúdok a využíva sa na všetky choroby zažívacích orgánov! Účinne podporuje tráviace procesy, vylučovanie žlče a zlepšuje činnosť čriev. Zabraňuje prechladnutiu i chrípke, podporuje imunitný systém a je vynikajúcim prostriedkom na pálenie záhy, ktoré rýchlo odstraňuje. Prečisťuje krv, detoxikuje, vyháňa črevné parazity, eliminuje kožné choroby a urýchľuje hojenie rán. Čaj popíjame i pri ťažkostiach so žlčníkom a pečeňou.

ZAUJÍMAVOSŤ NA ZÁVER: zemežlč menšia je rastlina, ktorá je veľmi citlivá na kvalitu geologického podložia, preto býva dobrým indikátorom kvalitnej podzemnej vody; ktorá je našim najcennejším zdrojom pitnej vody!


Ing. Monika Offertálerová
interná doktorandka
Katedry UNESCO pre ekologické vedomie a TUR