Ing. Monika Offertálerová: Čerešňa višňová - Prunus cerasus

Čeľaď: Rosaceae / ružovité.

Višne (dozrievajú v júni až júli) patria spolu s čerešňami a jahodami k nášmu prvému zrelému letnému ovociu. Ovocný strom z tejto čeľade je pestovaný kvôli jeho chutným tmavočerveným plodom. Višne hoci nepatria medzi populárnejšie ovocie ako čerešne, avšak z hľadiska zdravotných benefitov ich v žiadnom prípade nemožno podceniť.

Višne sú predovšetkým cenným zdrojom minerálnych a stopových prvkov a vitamínov (najmä C, B). Pre značný obsah jódu sa indikujú ľuďom s ochoreniami štítnej žľazy. Vďaka obsahu vápnika podporujú zdravie kostí, zubov a správnu funkciu nervového systému. Železo vytvára čerevené krvinky a lieči anémiu. Zinok chráni pečeň a upokojuje nervový systém. Na zdravie svalstva a regulovanie obsahu tekutín v organizme  priaznivo pôsobia vďaka obsahu draslíka. Mangán pomáha regulovať krvný cukor.

Ďalšie zdravotné benefity (indikácie) višní: slabé srdce, choroby obličiek, stresové stavy, vyčerpanosť, nespavosť, bolesti chrbtice, ochrana pred Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou, čistenie krvi, liečba cukrovky a redukčné diéty.

Naposledy upravil Ing. Monika Offertálerová (28.05. 2018 17:06:56)

Ing. Monika Offertálerová
interná doktorandka
Katedry UNESCO pre ekologické vedomie a TUR