Ing. Monika Offertálerová: Borovica limba sibírska (Sibírsky céder) - Pinus sibirica

Unikátny strom, akoby "prisťahovalca z inej planéty" sa nazýva Céder sibírsky (Pinus sibirica). Najväčšia zásoba tohto druhu cédra je v Rusku.

Tento majestátny strom sa dožíva viac ako 500 rokov. Jeho ihličie sa podobá borovicovému. Céder to je vesmír s vlastnými pravidlami a hodnotami. Céder to je symbol sily, čistoty, prírodnej krásy a zdravia! Aj Biblia sa niekoľkokrát zmieňuje o mimoriadnych vlastnostiach tohto stromu. Céder je posvätný strom, ktorý zhromažďuje "vesmírnu energiu" a v prípade jej nedostatku na našej Zemi nám ju dáva. Cédrové lesy sa od ostatných lesov líšia najmä neobyčajnou čistotou a zdravým vzduchom. Vzduch cédrového lesa je prakticky sterilný! Pre chorých na tuberkulózu a iné chronické ochorenia pľúc, takýto vzduch predstavuje primárny liečebný prostriedok!

Jeden strom vyprodukuje takmer tonu orieškov. Plody dáva zhruba 1 x za dva roky. Oriešky ale v dobrej kvalite v šiškách vydržia aj 9-11 rokov. Z cédrových orieškov sa vyrába cédrový olej a cédrové mlieko. Oboje je veľmi výživné a liečivé. Drevo cédru odpudzuje škodcov. Možno z neho postaviť dom, zhotoviť skrine a rôzne iné užitočné predmety. Tento strom sa vzhľadom podobá borovici a aj veda ho nazýva "sibírskou borovicou" - Pinus sibirica!


Ing. Monika Offertálerová
interná doktorandka
Katedry UNESCO pre ekologické vedomie a TUR