Ing. Monika Offertálerová: Horec - Gentiana

Oslňujúce horské drahokamy, rastliny pevne spojené s horami, či už s Alpami, Andami alebo Himalájami, to sú horce. Ich veľkosť sa pohybuje od tých najmenších len niekoľko cm veľkých, po dvojmetrové krásavce. Farba ich kvetov je prevažne žiarivo modrá, na Novom Zélande kvitnú biele a v Andách červené. Ďalšie druhy môžu mať kvety žlté, svetlo-fialové, nachové alebo zelené.

Názov rastliny je odvodený od mena kráľa Illyria, Gentia, ktorá vládol okolo roku 180 pred n. l.. Hovorí sa, že objavil horec ako liek na mor (horec bráni hromadnej nákaze morom) a zažívacie problémy (využíva sa ako žalúdočné tonikum). Horec tiež slúžil ako antidotum.

Liečebné uplatnenie: Horec sa tradične používa pri zažívacích problémoch a na liečbu pečene. Ukazuje sa však, že by mohol byť prospešný aj pri liečbe sinusitídy (zápal vedľajších nosných dutín). Obsahuje mnoho antioxidantov, ktoré pomáhajú predchádzať rozvoji rôznych chorôb, ako akútnych tak i chronických.

Tradičné využitie: Paraziti, poranenia, pomliaždeniny, choré kĺby, reuma, artritída, poruchy trávenia, pálenie záhy, hnačky, zvracanie, vysoký krvný tlak, poruchy pečene a sleziny, horúčkovité stavy, vyčerpanie a závraty. V starých spisoch sa možno dočítať, že pomáha pri uhryznutí besným psom alebo inou jedovatou beštiou. Ukľudňuje tiež srdce a chráni ho pred slabosťou a mdlobou. Bylina ponorená do vína osviežuje unavených pútnikov!

Liečivé časti rastliny: koreň a listy. V kombinácií s kvetmi bazy a petrových kľúčov zmierňuje a lieči spomínaný zápal vedľajších nosných dutín.

Zaujímavosť: Alpskou špecialitou je Likér Gentian, nápoj pripravený z koreňov horca.


Ing. Monika Offertálerová
interná doktorandka
Katedry UNESCO pre ekologické vedomie a TUR