Hemerocallis - najkrajšia kvitnúca trvalka vo vašej záhrade!

18.09. 2006 22:30:57 (hostazahrada)
Téma: Rastliny / trvalky

Black Emanuelle

Myslím, že prakticky každý pozná obľúbenú záhradnú trvalku našich starých mám - ľaliovku. Pekné oranžové kvety tejto rastliny ozdobujú predzáhradky v našich dedinách a starí rodičia na ne nenadajú dopustiť. Dnešné moderné kultivary ľalioviek zdobia záhrady tých najluxusnejších záhrad sveta.

Vo svete záhradných okrasných rastlín je množstvo takých, ktoré očarujú nádherou svojich kvetov. Samozrejme, že každý môže "krásu" chápať rozdielne a subjektívne. Niekto obdivuje nádheru ruží, niekto ľalií, iný kosatcov, georgín či gladiol.

Vo svete sa v posledných desiatich až dvadsiatich rokoch vytvorila veľká skupina obdivovateľov ľalioviek. Ich popularita je také vysoká, že hneď po funkiách (Hosta) sa stali celosvetovo najpredávanejšie záhradné trvalky.

Dnes ich svetové záhradníctva ponúkajú v sortimente asi 20 000 kultivarov.

Ľaliovky sú trvalky, ktoré majú po celú vegetačnú sezónu ozdobné, trávovité listy (vysoké 20 - 100 cm podľa kultivaru). Nemajú ani cibuľu ani hľuzy ale hľuznaté korene. Obdobie kvitnutia začína na začiatku školských prázdnin. Počet kvetov závisí od kultivaru. Trojročná sadenica môžu mať 5-6 vetví a každá môže niesť 30-50 kvetov (priemer 5-25 cm podľa kultivaru). U starších rastlín môže postupne vykvitnúť až 300-400 kvetov. Ľaliovky majú ale jednu zvláštnosť. Každý kvet vydrží byť rozvitý iba jeden deň. Odtiaľ názov "Daylily", "denivky" či "Taglilien". Ale netreba mať obavu. Kvety rozkvitajú postupne a tak sa z nových kvetov môžete tešiť každodenne v priebehu 4-5 týždňov. Kvitnutie trvá zhruba jeden mesiac a potom v menšej intenzite až do jesene. Neskoršie kvety však už nie sú také kvalitné.

Stanovište

Typické stanovište je slnečné alebo polotienne, ale nie príliš suché. Tieto trvalky rastú na stanovišti 5-10 rokov, preto ich nezabudnite prihnojiť. Na jar kompletným hnojivom akejkoľvek značky. Druhý krát v čase kvitnutia hnojivom, ktoré podporí rast a tvorbu kvetov. Pravidelné hnojenie starších trsov, ktoré rýchlo vyčerpávajú pôdu je veľmi dôležité. Hnojením ich zdržíte v kondícii a budú mať stále dostatok kvetov. K dobrej kondícii ale potrebujú aj zálievku. Najviac v júni pred a počas tvorby kvetov. Odporúča sa tiež používať nástielku napríklad z kôry, ktorá zabraňuje výparu a tlmí rast buriny.

Prezimovanie

Kultivary, ktoré na zimu strácajú listy a na jar ich znovu vyženú nazývame dormantné. Takéto kultivary najlepšie znášajú zimu. Obyčajne nepotrebujú ani žiadne nastieľanie. Na jar v apríly zostrihneme suché listy, okopeme ich a prihnojíme. Niektoré ďalšie kultivary však majú na zimu čiastočne (typ semi-evegreen) alebo úplne zelené listy (typ. evergreen). U týchto kultivarov musíme byť na zimu opatrnejší. Odporúčame nastieľanie čačinou lebo iným vhodným materiálom. Najmä typ evergeen môže mať u nás vo vyšších polohách problémy s prezimovaním. Je to ale veľmi individuálne a mnohé evergeen kultivary prezimovávajú úplne bez problémov.

Vysádzanie

Hoci ľaliovky môžu rásť na stanovišti desiatky rokov, bolo by hriechom ich z času na čas nerozdeliť a nedarovať niekoľko trsov susedom, známym alebo ich jednoducho nasadiť do ďalších miest v záhrade. Vhodným obdobím na výsadbu je jar a jeseň. Trs rastliny vykopeme, opláchneme vodou aby sme ho zbavili nečistôt a pevným nožom rozdelíme na menšie časti. Nové rastliny sadíme do pripravenej jamy tak, aby krček nebol hlbšie ako 1-2 cm. Korene rozložíme v jamke a zasypeme vzdušnou záhradnou zeminou. Po výsadbe polejeme. Každá rastliny sa už potom usadí sama do takej hĺbky ako jej najlepšie vyhovuje. Ak sadíme ľaliovky na jar, obyčajne ešte v tom istom roku nasadia kvety. Nedovoľme im však kvitnúť, zbytočne sa vysilujú.

Uplatnenie v záhrade

Ľaliovka je rastlina záhrad. Môžete ju vysádzať ako solitéru alebo do zmiešaných trvalkových záhonov. Veľmi krásne pôsobí pri skupinových masových výsadbám. Vysaďte rastliny jedného kultivaru v spone 40 x 40 cm v počte 10-15 rastlín na záhon a za 3-4 roky získate úžasný skupinový efekt. Ideálne sú v kombinácii s pakostmi, funkiami, šalviou, jarnými cibuľovinami a modrými kosatcami. Občas, najmä miniatúrne kultivary je možné pestovať aj v črepníku. Často sa vysádzajú pri jazierkach. Ľaliovka sa uplatňuje ako dekoratívna záhradná rastlina a do váz sa používa výnimočne. Niekedy sa jej jedlé kvety používajú na ozdobu ovocných šalátov.

Rufled storm

Persiflage

Tiger

Záhradníctvo HOSTA
Žiar nad Hronom, Slovenská Republika
www.hostazahrada.sk
https://www.zahrada-sk.com/a/sk/659-hemerocallis-najkrajšia-kvitnúca-trvalka-vo-vašej-záhrade/