Tulipány - to, čo o nich neviete

Poslal: 13.09. 2006 16:25:27 (76621 čitatelov)

Tulipa kaufmanniana - Tulipán Kaufmannov

Veľa našich zákazníkov nás kontaktovalo, že by chceli začať pestovať botanické druhy tulipánov, ale nevedia ako sa majú o ne starať, ktoré nenáročné druhy by si mali vybrať ako začiatočníci a kde si kúpiť čo najlacnejšie, ale súčasne najkvalitnejšie cibule. Práve takéto a mnohé ďalšie otázky zo strany mojich zákazníkov ma presvedčili, aby som vydával časopis, z ktorého by si každý vybral to, čo ho zaujíma.

Hlavná oblasť rozšírenia tulipánov leží v strednej a juhozápadnej Ázii a na Balkáne. Pestovateľsky najvýznamnejšie sú druhy pochádzajúce z horských oblastí Turecka, Iránu, Iraku, Sýrie a Afganistanu. Počas minulých storočí sa stala z Holandska " tulipánová veľmoc ". Práve tu sa vyšľachtila väčšina dnes bežne pestovaných krížencov, ktorých je asi štyritisíc.

Z botanického hľadiska patria tulipány do čeľade ľaliovitých (Liliaceae) a do rodu Tulipa. Počas dlhého vývoja si utvorili podzemný zásobný orgán - cibuľu, z ktorej každoročne na jar vyrastajú vegetačné nadzemné časti. Po odkvitnutí, ktoré trvá od marca do konca mája, nadzemná časť odumiera. Počas šiestich týždňoch po odkvitnutí sa pri materskej cibule vytvárajú nové, tzv. dcérske cibuľky načo materská cibuľa odumrie. Vypestovanie novej kvitnutia schopnej cibule z dcérskej cibule trvá podľa pestovateľských podmienok asi jeden - dva roky. V júni sa u tulipánov definitívne končí obdobie vegetácie a cibuľa sa dostáva do obdobia vegetačného pokoja, ktoré trvá približne do konca septembra. Počas tohto obdobia býva na prírodných lokalitách, kde tulipány rastú, obdobie sucha.

V tomto článku sa budeme zaoberať iba botanickými, teda prírodnými druhmi tulipánov a ich krížencami, s ktorými sa môžete v záhradách stretnúť najčastejšie.

Tulipa chrysantha - Tulipán

Pochádza z Iránu. Dorastá len do výšky 15 cm. Má úzke kopijovité listy so sivozeleným nádychom. Na jednej rastline je sú len 4. Jeho kvety, zlatistožlté zvonkajšej strany s červeným nádychom, kvitnú už v apríli. Najkrajšie vynikne vysadený v skalke v skupinkách v spoločnosti iných botanických druhov tulipánov.

Tulipa fosteriana - Tulipán

V strednej Ázii bol objavený až v roku 1904, ale aj za takú pomerne krátku dobu sa vyšľachtilo veľa krížencov. Oproti predchádzajúcemu druhu je vzrastenejší, dorastá až do výšky 40 cm. Kvitne najčastejšie v svietivo ohnivočervených farbách. Má najväčšie kvety zo všetkých botanických botanických druhov. Cibule sa sadia do hĺbky okolo 15 cm. Podobne ako predchá­dzajúci druh je nenáročný a na jednom stanovišti vydrží mnoho rokov.

Tulipa gregii - Tulipán

Tulipa gregii Od roku 1873, kedy bol tento druh objavený v Turkestane, sa vyšľachtilo veľké množstvo krížencov. Dorastá do výšky 15 až 30 cm. Tento druh spoznáte veľmi rýchlo podľa širokých listov s tmavými pásmi, ktoré sú veľmi dekoratívne. Sadí sa do hĺbky 20 - 25 cm, podobne ako ostatné druhy, na slnečné, v lete suchšie miesto, kde vydrží bez akéhokoľvek ošetrovania niekoľko rokov.

Za najkrajšiu odrodu sa dá považovať: "Red Riding Hood" - s šarlátovo červenými kvetmi a pásikovými listami

Tulipa kaufmanniana - Tulipán Kaufmannov

Tulipa kaufmanniana Patrí medzi najobľúbenejšie druhy tulipánov. Pre svoje kvety, ktoré majú rozdielne sfarbené vnútorné a vonkajšie okvetné lístky, jemných, nežných pastelových farieb si získal obľubu u širokej záhradníckej verejnosti. Má veľké množstvo hybridov, ktoré vznikli väčšinou po krížení s Tulipa gregii. Krížence s týmto druhom majú často pásikované listy, ktoré pôsobia spolu s kvetmi veľmi atraktívne.
Pochádza z Turkestanu. Dorastá do výšky 15 - 30 cm. Veľmi pekne vynikne po skupinkách vysadený v skalke. Na jednom stanovišti vydrží veľa rokov, a preto sa cibule nemusia zo zeme vyťahovať každo­ročne.

Tulipa kolpakowskianae - Tulipán

Pochádza z Turkestanu. Dorastá do výšky 25 cm. Listy má veľmi atraktívne. Na okrajoch sú zvlnené s modrozeleným nádychom. Kontrastujú s oranžovo žltými hviezdicovitými kvetmi. Najkrajšie vynikne vysadený do skalky. Kvitne v apríli.

Tulipa tarda - Tulipán neskorý

Tulipa tarda Ďalší nízky druh vhodný predovšetkým do skalky. Pochádza z Turkestanu. Dorastá do výšky 10 cm. V apríli kvitne žl­tými kvetmi s bielym okrajom, ktoré sú zvonka zelenkasté. Z jednej rastliny vyrastá viacej kvetov (väčšinou 3 - 4).

Tulipa urumiensis - Tulipán

Pochádza zo severozápadného Iránu. Dorastá len do výšky 10 cm. V apríli rozkvitá na jednej rastline veľké množstvo zlato­žltých kvetov, ktoré sú zvonka rovnako sfarbené ako predchádzajúci druh.

Pestovanie botanických druhov tulipánov je veľmi jednoduché a zvládne ho aj začínajúci pestovateľ. Väčšina druhov vynikne najkrajšie vtedy, ak sú vysadené v skupinkách po 3 - 4 cibule. Vyžadujú slnečné, v lete suchšie stanovište.

Botanické druhy sú úplne mrazuvzdorné, preto ich netreba na zimu prikrívať ako niektoré citlivé krížence. Vďaka svojej nenáročnosti na pestovateľské podmienky môžeme tulipány nechávať v pôde viac rokov. Raz za tri až štyri roky, alebo každoročne sa cibule na začiatku obdobia vegetačného pokoja, teda v polovici júla, vyberajú z pôdy až po úplnom zaschnutí nadzemných častí. Sušia sa rozložené v tieni asi 2 - 3 týždne pri teplote 20 - 30 °C. Potom sa roztriedia podľa veľkosti a skladujú sa v tieni pri teplote okolo 20 °C až do októbra. V polovici októbra je najvhodnejší čas na vysadenie cibúľ. Sadia sa do hĺbky 15 - 25 cm. Menšie cibuľky sa sadia do hĺbky adekvátnej k ich veľkosti.

Aktuálnu ponuku cibuľovín nájdete na http://www.kpr.sk/predaj/rastliny6.html

Tento článok vyšiel v časopise Naše rastliny. Viac informácií o možnostiach predplatenia nájdete na http://www.kpr.sk/klub/publikacie.
Klub pestovateľov rastlín
http://www.kpr.sk
foto Hana Vymazalová

Články: tulipány nich

26.09. 2012
13.95 kB čitatelov
Vysádzame cibuľoviny
Atlas / Cibuľoviny, hľúzovité rastliny
30.04. 2018
726 čitatelov
Kosatec chorvátsky - Iris croatica
30.04. 2018
663 čitatelov
Kosatec - Iris
20.02. 2017
9.82 kB čitatelov
Mečík záhradný - Gladiolus hortulanus
23.11. 2013
5.50 kB čitatelov
Ako pestovať antúriu -zelenobiele kvety.
07.11. 2009
18.71 kB čitatelov
Echynacea purpurea
14.05. 2009
7.85 kB čitatelov
Prepelenie tulipánov?