Dekoračné materiály - doplnky v záhrade

Poslal: 21.03. 2012 12:17:39 (13883 čitatelov)

Keďže sa blíži jar a je to i citeľné na počasí, na našej nálade a ošatení, mali by sme si premyslieť aj to, ako osviežiť záhradu po sivej, dlhej a nenápadnej zime. Určite mi dáte za pravdu, že každopádne urobíte dojem, keď si vezmete ku peknej blúzke zaujímavý náhrdelník alebo osviežujúci parfém. To isté platí aj pre záhradu, pre tých, ktorým na nej záleží a chcú ju osviežiť, vylepšiť.

Dekoračné materiály - doplnky v záhrade

Pokiaľ chceme docieliť perfektný dojem celku a detailov, je potrebné pri výsadbe a výstavbe samotnej záhrady postupovať tak, aby ani jedna časť nezostala nedokončená.

Veľký dôraz sa kladie práve na detailné ukončenia, doplnkové materiály, ktoré záhrade dodajú efekt, praktickosť a umelecký dojem. Mám na mysli rôzne druhy dekoračnej kôry, ktorá je dostupná v rôznych farbách a veľkostných kúskoch, ukončenia záhonov a trávnikov – betónové, drevené a iné palisády z prefabrikátov, kamene, štrk, piesok, skaly, doplnky ako horiace fakle, svietidla, lampióny, zvieratká.....

Japonskéčínske záhrady a použitie materiálov v nich.
Nemusím opisovať celú históriu a vznik týchto starých záhrad. Zaujímavosťou je, že pri ich vzniku sa tvorcovia zaoberali prejavmi zo skutočnej krajiny, ktorú sa snažili zobraziť na ploche záhrady v menšom merítku, viditeľnej priamo aj z vtáčej perspektívy. Jedná sa o miniaturizmus a vyjadrovanie sa pomocou symbolov. Na vyjadrenie búrky alebo morských vĺn okrem vody postačil jemný piesok, uhrabaný do vlnoviek a kruhov, alebo štrkokrúhliaky, prípadne na zvýraznenie dominanty sa používali skalykamene. Piesok sa uhrabával do abstraktných vzorov, ktoré vyjadrovali pocity, napätie i symboliku.

Európa
V 17.storočí v talianskychfrancúzskych záhradách tiež nachádzame štrk a kamene rôznej frakcie ako doplnkový materiál parkových úprav. Slúžil najmä na oddelenie intenzívnych zelených výsadieb od vodných plôch alebo na zvýraznenie geometrických útvarov a pravidelne strihaných drevín a krov.

Dnes:
Najpoužívanejším dekoračným prvkom v záhradách sú mulčovacie nastielacie materály z prírodných zdrojov, kôra ihličnanov, ktorá môže byť zo zmiešaných ihličnatých drevín, alebo iba z borovice alebo smreka.
V rôznych úpravách farebných a veľkostných, v celku, drvená, s kúskami dreva, farbená, prírodná.
Kôra na mulčovanie je prírodný produkt, ktorý - bráni rastu burín
- znižuje odpar vody
- chráni v zime korene rastlín pred vymrznutím
- udržuje chodníky aj v mokrom počasí schodné, i keď šmykľavé
- esteticky dopĺňa záhrady
- kôra je biologicky degradovateľná, nezaťažuje životné prostredie
- pôdu naopak obohacuje o humus
- odporúčame po 4 rokoch pridať kompost a zarýľovať
prípadne dopĺňať na záhony pretože kôra v dôsledku pôsobenia slnka a dažďa pracuje, suší sa a zmenšuje, drví, prípadne i vietor a vtáctvo môže kôru poodnášať.

Použitie: na záhony na upravený a odburinený povrch v 5 - 10 cm hrúbke, pod stromy a živé ploty, na chodníky a cesty, na oddelenie trávnika a záhona

Ďalším prvkom priamo z prírody sú kamene, skaly, piesok a rôzne veľkosti, frakcie, farby.
Drobné kamene vznikli pôsobením vody, sú bez ostrých hrán, opracované činnosťou vody.
Štrk – ostré úlomky prírodnej horniny z kameňolomu, napríklad úlomky šedej žuly, bielej žuly, farby sú rôzne od bielej, krémovej, šedej, červenej, hnedej až čiernej.
Obliakový štrk a okrúhliaky rôznej veľkosti používané v záhrade okolo vodného prvku alebo lavičky, na zvýraznenie imitácie suchého potoka, výborný dekoračný materiál, taktiež do nádob. Prvkom priamo z prírody je aj drevo, ktoré môžeme namoriť aby dlhšie vydržalo, používame ho vo forme pergol, treláží, altánkov, prenosných mobilných nádob, lavičiek,...
Tieto doplnky však nemusia byť len z dreva ale aj z kovu v rôznych farbách, z kameňa, betónu.
Menšími doplnkami môžeme rozumieť sadrové, plastikové doplnky, plastiky, dominanty, drobnôstky, ktoré osviežia konkrétnu kompozíciu alebo záhon. Použite však menej prvkov aby záhrada nepôsobila gýčovito. Obľúbené sú sadrové slimáky, bociany, žaby, sochy žien, svietidlá, lampióny, vtáčie napájadlá.... a pre niekoho neobľúbené.

Toto všetko Vám však nepostačí. Najdôležitejšie sú rastliny. A tie vynikajú aj vďaka pomocným dekoračným materiálom. Majestátne ihličnany vyniknú v strohej záhrade aj v piesku, v kameňoch, v romantickej záhrade alebo prírodnej, voľne v záhone s kôrou alebo jednoducho v trávniku.
Text a foto Adriána Francová
Rastlinky.sk, Domové role 71, Bratislava
www.rastlinky.sk

Články: dekoračné materiály

01.10. 2015
6.43 kB čitatelov
Tipy na mesiac október (1)