Uhorky - ako správně pestovať uhorky

Poslal: 08.08. 2013 11:53:37 (21444 čitatelov)

Uhorky nie sú žiadna veľká veda. Ich pestovanie potrebuje len niekoľko základných pravidiel a veľa vody. Uhorky si môžete zasiať priamo na záhon alebo si výsadbu predpestovať.

Uhorky - ako správně pestovať uhorky

Predpestovanie výsadby:
Predpestovaním sadeníc sa vyhneme plesni uhorkovej. Výsev je možné vykonať už od polovice apríla. Pre výsadbu je nutné zvoliť výživný substrát, ktorý umiestnime do téglika s priemerom asi 6 - 8 cm. Zvoľte miernu zálievku, premokrenie semenám ani mladým rastlinkám moc nesvedčí a mohli by ľahko uhynúť. Rastliny vyžadujú pre rast dostatok svetla a pravidelné znižovanie nočnej teploty, inak by mohlo dôjsť k "vyťahovaniu" rastlín. Na záhon semená môžete začať vysievať od polovice mája, teda v čase, keď už nehrozia prízemné mrazíky.

Ako uhorky pestovať
Nakladačky vyžadujú svetlé miesto v závetrí a dostatočne vyhnojenú teplú pôdu. Vhodná predplodina je napr. repa, ďatelinovo trávne miešanky, hrach, pór, cibuľa a fazuľa. Naopak nevhodné sú jahody či zemiaky. Stanovisko je dobré pred výsadbou dobre pohnojiť, prípadne zásobiť vhodným kompostom do záhonu. Ten sa nechá takto pripravený ešte 2 až 3 týždne.

Sadeničky je vhodné vysádzať až po zmrznutých mužoch, pretože inak by ich prízemné mrazíky mohli poškodiť, jednotlivé semená sypeme po 2 až 3 semenách do plytkých jamiek. Vhodné je prikryť zasadené rastlinky netkanou textíliou alebo igelitom, čím ich ochránime pred chladom.

Pôdu okolo vzídených rastlín udržiavame kyprú a čistú. Za piatym listom začneme rastlinky zaštepovať a neskôr aj postranné výhonky, čím môžeme úrodu urýchliť.

Uhorky sa zavlažovať nemusia, ak však začnete, musíte ich pravidelne v skorých ranných hodinách zalievať.

Vrúbľovanie uhoriek
Vrúbľovanie nám ochráni rastlinu pred pôdnymi hubovitými chorobami, jej mohutné korene prenikajú hlbšie do pôdy, a je pre ňu tak ľahší príjem živín a vody, vďaka čomu je jej rast hojnejší, dokonca aj poškodenie pri nižších teplotách a náchylnosť na pleseň sú radikálne menšie.

Vrúbľovanie sa vykonáva buď do rázštepu, častejšie sa však používa jazýčková kopulácia, ktorá je spoľahlivejšia. Aj po vrúbľovaní totiž zostávajú obom rastlinám korene, takže nehrozí nebezpečenstvo, že naštepené uhorky po zákroku uschnú.

Ako chrániť uhorky pred plesňami
Pleseň uhorková sa prejavuje žltozelenými škvrnami na listoch rastliny, pri vlhkom počasí na spodnej strane listov môžeme uvidieť šedočierny povlak plesne. Škvrny postupne splynú, listy usychajú a rastlinky uhynú.

Proti plesni môžete bojovať niekoľkými spôsobmi, a to buď použitím chemických prípravkov, kedy postreky vykonávame preventívne už od začiatku júla a v závislosti od počasia sa postrek opakuje asi po 1 až 2 týždňoch, alebo pomocou preventívnych opatrení. Jedným z preventívnych opatrení je včasný výsev, vďaka čomu zožneme uhorky ešte pred nástupom plesne. Ďalším opatrením je kúpa viac odolných druhov uhoriek, ktorých je na trhu dostatok. A tretím preventívnym opatrením je pestovanie uhoriek tzv. "vertiko" systémom.

Vertiko systém
Je metóda pestovania uhoriek, ktorú využívajú hlavne mladší pestovatelia. Rastlina uhorky sa nenecháva ležať na zemi, ale navádza sa do ôk v sieti. Pri tomto pestovaní listy rastlín po daždi uschnú rýchlejšie, takže sa riziko napadnutia plesňou znižuje. Navyše uhorky plodia kvalitné plody po dlhú dobu, sú na sieti čistejšie a pohodlnejšie sa zbierajú. Pri pestovaní na sieti sa používajú siete s okami 10 x 10 cm.
Text: Michal Trúnek Semena-osiva.sk a Pestovani.in

foto: Vlasta Zoubková

Články: uhorky ako

02.05. 2015
7.32 kB čitatelov
Zeleninové popínavky
28.08. 2015
4.93 kB čitatelov
Zber zeleniny
26.07. 2015
8.27 kB čitatelov
Jahody - jahodové potešenie