Rastliny: Erica carnea - vresovec mäsový

Poslal: 03.02. 2015 11:18:50 (12019 čitatelov)

Popis: Vresovec mäsový ružový je odolný mrazuvzdorný vždyzelený hustý ker s vláknitými koreňmi, tenkými vetvičkami, svetlo hnedou kôrou a miniatúrnymi čiarkovitými lístkami. Od zimy do jari môžeme na ňom pozorovať množstvo nádherných fialovkastých drobných kvietkov, ktoré sa často objavujú už pri topení snehu. Vysádzame ho do skaliekvresovísk. Vres mäsový obľubuje slnečné miesta a rastie takmer na každom pôdnom type, avšak prednostne sú pre neho vhodnejšie pôdy s pH - mierne kyslým. Ker dorastá do výšky 30 cm a šírky 50 cm. Po odkvitnutí ho zostrihávame.

Erica carnea - vresovec mäsový

Rozšírenie: Vres mäsový je rozšírený v európskych Alpách, od južných oblastí strednej Európy až po stredné Nemecko a východné Rakúsko, stredné Taliansko a Macedónsko. Možno ho rozstrúsene nájsť aj v západných a južných Čechách.

Ekologické podmienky: Vres mäsový rastie vzácne na skalách a častejšie v presvetlených borovicových lesoch. Jeho výskyt v prírode je skôr vzácnosťou. Niekedy však môže vytvárať aj súvislé porasty, čím nás na objavených stanovištiach - milo prekvapí.

Vres mäsový je zo všetkých kultivarov vresu azda najviac adaptabilný. Jeho kvietky počas tuhej zimy vydržia – mráz, sneh, dážď, vietor. V týchto podmienkach vres mäsový pretrvá. Uvedené predstavuje najlepšiu devízu tejto okrasnej záhradnej rastliny.

Ako vytvárať vresovcovité porasty?
Vres mäsový vrátane iných odrôd vresov vysádzame na jeseň - od októbra do novembra , v trsoch minimálne po 5 kusov do dobre prekyprenej a odburinenej pôdy. Vresy majú ploché korene, preto ich nemusíme sadiť príliš hlboko. Výsadbu oddeľujeme úzkymi uličkami z piesku a kôry. Pri vysádzaní vresov môžeme tiež založiť vresovcový záhon - ako kopec, aby sa zabezpečilo odtekanie vody a súčasne by sa zabránilo i tomu, aby ku kríkom z okolia prenikala vápenatá pôda. Naokolo záhonov môžeme pre prehľadnosť poukladať i väčšie kamene.
Vresom sa dobre darí na slnečných expozíciách, resp. v presvetlených tieňoch pod stromami (pozn.: nedostatok svetla by brzdil tvorbu pukov) a v kyslej pôde, preto ak by hodnota pH bola vyššia ako 6, je potrebné ju znížiť pridaním rašeliny alebo substrátu na rododendrony; aspoň na hodnotu pH 4,5 – 5,5. Po vysadení sa rastliny polievajú výdatnejšie, a to najmä počas suchého obdobia. Vresy môžeme pestovať aj v črepníkoch, keďže substrát sa dá dobre prispôsobiť ich nárokom.

Erica carnea - vresovec mäsový

Pripravila: Ing. Monika Offertálerová, január 2015

FEE Zvolen, katedra: UNESCO pre ekologické vedomie a trvalo udržateľný rozvoj "Len ľudia s ekologickým vedomím a poznatkami o ekologických princípoch prežitia ľudstva na Zemi sú schopní aj v skutočnosti presadzovat’ tieto princípy do každodenného života a tak zaistiť TUR.“

Foto: Ing. Hana Vymazalová

Články: erica carnea

21.03. 2012
20.99 kB čitatelov
Vresovisko v záhrade
Atlas / Kry listnaté vždyzelené
28.12. 2013
4.72 kB čitatelov
Vavrín pravý (bobkový list) - Laurus nobilis
23.10. 2013
4.03 kB čitatelov
Živý plot - vždyzelené dreviny
15.02. 2013
12.83 kB čitatelov
Stálozelené kríky
07.11. 2009
19.59 kB čitatelov
'Emerald and Gold' - bršlen fortuneov