Rastliny vhodné do nádob

Poslal: 19.06. 2012 10:50:25 (20936 čitatelov)

Poradíme vám, ako sa popasovať s priestormi, kde už nebolo možné vtesnať žiadnu výsadbu či záhon, ale aj napriek tomu osviežiť spevnené plochy zeleňou. Ako si vybrať ten správny druh nádob a zvoliť aj vhodnú samotnú zeleň, ktorou nádoby vysadíte.

Rastliny vhodné do nádob (PPH)

Napriek najlepšej vôli sa nám často nepodarí dostať zeleň do všetkých kútov úprav v záhrade. Vtedy je jedným z možných riešení použitie mobilných nádob, ktoré sú síce prenosné, ale častokrát zostanú na svojom mieste nastálo.

Najčastejším miestom, kde sa práve mobilná zeleňrodinnej záhrade využíva, sú vstupy, terasybalkóny. Dnes už je na trhu k dispozícii široký sortiment nádob odlišný ako vo farebnom prevedení, tak v samotnom materiáli. Dôležité je, aby boli nádoby vždy zladené s už existujúcimi prvkami v záhrade farbou aj textúrou použitého materiálu. Pre trváce rastliny je však najvhodnejším materiálom, čo sa týka lepšej schopnosti prezimovať či prečkať aj horúcejšie obdobia v roku, kamenina, mrazuvzdorná keramika alebo tvrdený plast. Pri plastových nádobách je výhodou ich samozavlažovací systém polievania. Ak totiž máte nádoby bez dvojitého dna, nesmiete zabudnúť na drenáž v spodnej časti nádoby, aby ste tak zabránili odhnívaniu koreňov a napokon aj celej rastliny.

Najpoužívanejšími druhmi rastlín v nádobách sú letničky. Po celé vegetačné obdobie sú veľmi pestré a vďačné, my sa však budeme venovať práve tým ostatným druhom rastlín, ktoré ostávajú v nádobách celoročne a teda ich netreba každoročne v nádobách vymieňať. Sortiment rastlín, ktoré sa dajú využiť ako mobilná zeleň, je pomerne pestrý. Jedná sa nie len o menej vzrastlé druhy ako sú trvalky, trávy, bambusy, borievky cez stredne vysoké opadavé či stálozelené kry, ktoré sa dajú buď rezať do živých plotov alebo voľne rásť až po dreviny na polkmienkoch, príp. menšie stromy.

Výber vhodných rastlín je podmienený hlavne tomu, akú funkciu nám má mobilná zeleň plniť. Ak má plniť funkciu izolačnú a potrebujeme oddeliť priestor, využijeme stredne vzrastlé kry, ktoré v moderných úpravách môžeme rezať aj do pravidelných živých plotov (Taxus baccata, Buxus sempervirens, Fargesia muriale ´Jumbo´, Carpinus betulus) a tým plynulo nadviazať na samotnú výsadbu v záhonoch, zatiaľ čo v záhrade s prirodzenými líniami môžeme využiť aj kvitnúce prirodzene rastúce kríky (Perowskia, Spiraea, Pyracantha).

Ak potrebujeme od zelene, aby plnila funkciu mikroklimatickú a estetickú, stačia nám aj nižšie rastliny či už stálozelené druhy borievok (Juniperus procumbens ´Nana´, Juniperus squamata ´Blue Star´, Juniperus horizontalis ´Golden Carpeth´), tak aj kvinúce stredne vysoké až vysoké trvalky (Lavandula ´Hidcote Blue´, Hemerocalis fulva, Salvia officinalis, Heuchera). Okrem farebnej pestrosti kvetov sa nám odvďačia častokrát aj príjemnou vôňou.

Ak potrebujeme vytvoriť trocha tieňa aj na pomerne veľkej spevnenej ploche a z nejakých dôvodov nie je možné zabezpečiť dostatočné zatienenie výsadbou stromov popri terase, pristúpime k výsadbe aj vzrastlejších druhov stromov, prípadne polkmienkov (Catalpa bignonioides ´Nana´, Fraxinus ornus ´Meczek´, Crataegus laevigata ´Paul Scarlet´, Platanus x acerifolia ´Alphen´s Globe´). Pri väčších rastlinách treba dbať na vhodne zvolenú veľkosť nádoby, aby pôda dokázala tak veľké množstvo zelenej masy uživiť. V podstate sa dá v nádobách dnes dopestovať akákoľvek rastlina. Len treba dbať na dostatočnú zálievku, prihnojovanie, pri zazimovaní myslieť aj na tuhšie mrazy a pre istotu obaliť nádoby na zimu jutovinou, mechmi alebo polystyrénom.

Dnes si dokážete vytvoriť z krásne vysadených mobilných nádob nejedno milé zákutie vo vašej záhrade, preto sa netreba toho báť a skúsiť trocha zaexperimentovať. A ak budete stáť o radu odborníkov, v našich záhradných centrách vám vždy radi poradíme.
Ukázka z článku Rastliny vhodné do nádob, léto
Ing. Oľga Oslejová, TVORSAD
Foto: PPH
Časopis TIP zahradních center CS, léto 2011
www.zahradnicentra.eu

Články: rastliny vhodné

12.03. 2015
10.13 kB čitatelov
Gladiolus - mečík
22.03. 2012
14.14 kB čitatelov
Exotické rastliny pre Váš balkón, terasu a záhradu
14.04. 2012
8.94 kB čitatelov
Blahodarný odpočinok v záhrade
22.03. 2012
7.36 kB čitatelov
Črepníky, ktorými zmeníte vaším rastlinám vzhľad
12.09. 2011
17.64 kB čitatelov
Vinca minor - zimozeleň menšia
20.11. 2013
12.36 kB čitatelov
Levisticum officinale - ligurček lekársky
20.02. 2012
35.21 kB čitatelov
Begonia - begónia
25.01. 2015
14.98 kB čitatelov
Strihanie a rez okrasných drevín a krov
10.07. 2012
11.66 kB čitatelov
Kobercové trávniky - prečo áno?
25.10. 2013
12.73 kB čitatelov
Ako správně založiť kompost?
Atlas / Prenosné rastliny
23.11. 2013
5.48 kB čitatelov
Hibiscus rosa-sinensis
07.07. 2010
5.81 kB čitatelov
Passiflora
07.07. 2010
5.70 kB čitatelov
Lavatera olbia