Rastliny: Primula elatior – prvosienka vyššia

Poslal: 07.04. 2015 15:02:40 (13530 čitatelov)

Prvosienka vyššia patrí medzi európske rastlinné druhy a jej výskyt v prírode možno pozorovať od južného Anglicka až po južnú oblasť európskej časti Ruska, ale rastie aj na Urale, Kaukaze a v Malej Ázií. Rastlina má rôzne ľudové pomenovania ako napr.: primulka, prvnička, kaška, kašička, Petrov kľúč /pozri aj zaujímavosti/ a iné. V minulosti sa dokonca považovala za magickú rastlinu, pretože sa verilo, že ak človek zje prvosienku nájde poklad alebo uzrie lesných škriatkov a víly.

Primula elatior – prvosienka vyššia v „bláznivom“ aprílovom počasí (MONIKAOFF)

Ešte pretým ako sa dostaneme k podrobnému opisu tejto rastliny kladieme do pozornosti, že existuje i jej fyziognomicky veľmi podobný druh, a to prvosienka jarná (Primula veris L.), a preto si povieme ako v prípade potreby jednotlivé druhy identifikovať a rozpoznať, aby nedošlo k zámene. Farebný „tón“ kvetov udáva základ pre ich rozlíšenie. Zatiaľ čo kvety prvosienky vyššejbledožlté a môžeme kľudne povedať, že majú až sírovú farbu; tak kvety prvosienky jarnej sú zas sýtej žĺtkovej farby. Sprievodné znaky pre praktickú identifikáciu týchto dvoch prvosienok možno zhrnúť nasledovne:
Prvosienka vyššiasírovožlté kvety → viac pootvorené za to však s drobnými kalichmi,
Prvosienka jarná má žĺtkovožlté kvety → len mierne pootvorené za to však s väčšími kalichmi.

Z prieskumu katastrov obcí v oblasti pohoria Malá Fatra sme zistili, že občania vo svojich okrasných záhradách a skalkách častejšie pestujú dekoratívnu prvosienku vyššiu. Na druhej strane s prvosienkou jarnou sa možno stretnúť na potulkách prírodou, kde sa zvyčajne vyskytuje od stupňa pahorkatiny až po alpínsky stupeň. Na juhu Európy jej výskyt pozorujeme už iba v horských oblastiach (Offertálerová, 2012).

Popis rastliny: Prvosienka vyššia (Primula elatior L.) je trváca krytosemenná dvojklíčnolistová medonosná rastlina patriaca do čeľade Primulaceaeprvosienkovité. Dorastá do výšky 10 až 25 cm. Podľa miesta lokality (chladnejšie vs. teplejšie polohy) kvitne približne od marca do mája. V kvitnutí kašky nasledujú po snežienkach a ako prvé s príchodom jari prinášajú nádherné žiarivo žlté farby. Z hľadiska dĺžky života prvosienku zaraďujeme k trvácim rastlinám a to z dôvodu, že obdobie vegetačného pokoja pretrváva s krátkym valcovitým a husto zakoreneným podzemkom, z ktorého neskôr vyrastá nízka ružica prízemných vajcovito-podlhovastých listov, ktoré majú vrúbkovaný okraj, celistvú čepeľ a sieťovitú žilnatinu. Z ružice sa dvíha vysoký vzpriamený stvol s krátkymi chĺpkami. Zapamätajme si, že stonka prvosienky sa nazýva stvol, pretože z nej nevyrastajú listy, teda je bezlistá. O jej kvetoch, ktoré vyrastajú v súkvetí (okolík) sme v úvode už niečo naznačili, a preto môžeme ešte dodať, že každý kvet sa skladá zo zeleného kalicha a sírovožltej koruny. Opeľujú ich najmä včely, denné motýle a čmele, ktoré sa svojim dlhým cuciakom ľahko dostanú k nektáru. Po opelení a oplodnení sa obojpohlavné kvety menia na suché pukavé plody (tobolky).

Nároky na pestovanie: Prvosienka vyššia v našich skalničkách, záhradách či okrasných záhonoch vytvára úhľadné trsy a úžasne dotvára farebný aspekt jari, pričom svojimi kvetmi rozžiarí i ten najsmutnejší priestor, avšak aby sa jej dobre darilo je potrebné zabezpečiť pre jej rast optimálne podmienky vyplývajúce z abiofaktorov prostredia, t. z. že pred založením pestovateľských plôch zohľadňujeme: typ pôdy, vlhkosť, mikroklímu a expozíciu stanovišťa. Tam kde sa prvosienka vyššia vyskytuje prirodzene v prírode, býva indikátorom úrodnej pôdy s dobrými fyzikálnymi vlastnoťami. V prípade, že ju chceme ale presádzať a pestovať v domácich podmienkach musíme prihliadať na určité zásady. Rastline vyhovuje viac vlhšia, hlinitá, stredne priepustná, mierne zásaditá a živinami dobre zásobená pôda so značným obsahom minerálov napríklad vápnika. Z hľadiska expozície je najlepšie prvosienky vysádzať na miesta nachádzajúce sa v čiastočnom polotieni, keďže priame slnko neznesú, ale dostatok svetla k bohatému zakvitnutiu potrebujú. Môžeme ich kľudne vysadiť aj pod kríčkami alebo stromami, kde v ich podraste nájdu dostatok živín z každoročnej opadanky a zároveň ostanú chránené pred prudkým slnečným žiarením. Polievame ich podľa potreby najlepšie dažďovou vodou, pričom dávame pozor aby pôda nikdy nevyschla. Prvosienky počas sezóny občas prihnojíme. Pri dôslednej starostlivosti nás svojimi kvetmi budú tešiť minimálne mesiac. Po odkvitnutí sa odporúča presadiť ich do nového substrátu a naďalej zachovať pravidelnú starostlivosť (závlaha, hnojenie). Prvosienky by mali počas zimných mesiacov prezimovať bezproblémovo, ale ak by boli príliš silné mrazy odporúča sa prikryť ich čečinou.

Zber a liečivé vlastnosti: Prvosienka vyššia ako čajovina sa v lekárňach predáva len zriedkakedy, a preto jej hlavný zdroj predstavuje vlastný zber, pričom zberáme vrchnú časť rastliny, t. z. bledo žlté kvety (najlepšie ihneď po otvorení za slnečného počasia) i spolu s kalichmi, resp. môžeme aj priamo odstrihávať vrchné koruny prvosienok, ktoré obsahujú množstvo liečivých látok, ako napr: saponíny, fenolové glykozidy, primulaverín, éterický olej atď. Nazberané kvety starostlivo usušíme na dobre vetranom mieste pri teplote do 35 °C. Na liečebné, ale tiež i kulinárke využitie možno zberať aj mladé listy, ktoré obsahujú vitamín C a v kuchyni sa používajú do rôznych zeleninových šalátov. Čo sa týka zberu koreňa, ten sa nedoporučuje vzhľadom na pracnosť a ničenie porastu prvosienok. Naviac extrakt z koreňa ani neprevyšuje liečivé účinky nadzemných častí rastliny a v niektorých krajinách, napr. v ČR je rastlina čiastočne chránená (koreňový systém), čo znamená, že povolený je len zber jej nadzemných častí. Z hľadiska liečivých účinkov prvosienky vyššej za zmienku iste stojí spomenúť obsah saponínu v rastline. Saponín patrí medzi významné liečivé látky. Jeho liečivý účinok spočíva v schopnosti zrieďovať hlieny v prieduškách a pľúcach, čím sa pacientovi značne uľahčí odkašliavanie. Teraz už vieme prečo môže byť vo farmácií extrakt z prvosienky pridanou hodnotou v niektorých expektoračných prípravkoch. Rastlina efektívne účinkuje pri zahlienených a zapálených prieduškách (akútnej bronchitíde), a to aj v prípade ak sú priedušky poškodené častým fajčením. Ak by sme to mali zhrnúť prvosienka vyššia je bylinným liekom číslo jeden na choroby dýchacích ústrojov. Prvosienkové kvety sa pridávajú aj ako prísada do inhalačných bylinkových zmesí na liečbu dýchacích orgánov. Výťažky z prvosienky však pôsobia liečivo aj pri iných zdravotných problémoch /viďte aj: prvosienkové víno podľa Márie Trebenovej/.

Zaujímavosti: Ľudový názov prvosienkyPetrov kľúč vznikol na základe dávneho príbehu podľa ktorého sa jedného dňa svätý Peter dozvedel, že nielen on má kľúče od nebeskej brány. Niekto mu povedal, že existujú aj pakľúče, ktorými možno bránu tiež otvoriť. Ak by to bola pravda do neba by sa dostali nielen dobré duše. Svätý Peter sa vtedy veľmi vyľakal až mu kľúče vypadli z rúk na zem, kde sa zaryli do pôdy a premenili na žlté kvety /prvosienky/, ktoré pripomínajú zväzok Petrových kľúčov od nebeskej brány.

Recept na záver: Prvosienkové víno podľa Márie Trebenovej
Ingrediencie: čerstvé kvety prvosienky, biele víno
Postup prípravy: Sklenenú fľašu naplníme po hrdlo kvetmi prvosienky a zalejeme vínom tak, aby boli všetky kvety ponorené. Fľašu uzavrieme a necháme dva týždne lúhovať na slnečnom mieste! Užívame pri srdcových bolestiach, nespavosti a nervovej slabosti – 1 lyžičku vína. Maximálna denná dávka predstavuje 3 lyžice prvosienkového vína.

Prvosienka vyššia - Primula elatior a Prvosienka jarná - Primula veris

Pripravila: Ing. Monika Offertálerová, apríl 2015

FEE Zvolen, katedra: UNESCO pre ekologické vedomie a trvalo udržateľný rozvoj "Len ľudia s ekologickým vedomím a poznatkami o ekologických princípoch prežitia ľudstva na Zemi sú schopní aj v skutočnosti presadzovat’ tieto princípy do každodenného života a tak zaistiť TUR.“

Foto: Monika Offertálerová a Marie Fárová

Články: primula elatior

04.04. 2012
13.67 kB čitatelov
Primula - prvosienka
Atlas / Trvalky
04.05. 2018
802 čitatelov
Zbehovec plazivý - Ajuga reptans
28.04. 2018
652 čitatelov
Trvalky - Pereny
25.06. 2016
1.65 kB čitatelov
Prosim o radu s urcenim druhu rastliny
20.08. 2012
8.80 kB čitatelov
Líčidlovka jedlá - Phytolacca esculenta
31.10. 2011
6.11 kB čitatelov
Campanula poscharskyana