Rastliny: Hosta (bohyška, funkia) modré kultivary

Poslal: 16.11. 2007 16:13:11 (40619 čitatelov)

Hosta 'Big Daddy' - bohyška, funkia

Modrá je u host veľmi obľúbená. Hodí sa do moderných záhrad rovnako ako do zámockých parkov. Studená modrá farba zdôrazňuje melanchóliu tiennych miest záhrady, ktoré sú typickým stanovišťom funkií a dá vyniknúť žltým a červeným odtieňom ostatných rastlín.

Intenzita modrej závisí od viacerých faktorov. Jednak samozrejme od kultivaru ale potom aj od zdravotného stavu rastliny, veku a stanovišťa. Neduživé alebo naopak prehnojené modré kultivary môže mať listy zelené alebo žlté. S vekom sa intenzita modrého odtieňa zvyšuje a rastliny sú najintenzívnejšie modré vo veku 4-5 a viac rokov. Slnko tiež ovplyvňuje intenzitu modrej. Modré listy funkcií majú veľa chlorofylu a nemajú najmenší problém prežiť aj v najtmavších zákutiach vašej záhrady. Môžu však niekedy v úplnom tieni získavať zelenkastý nádych a ich listy sú síce veľké ale menej početné. Plné slnko im nesvedčí. Môže listy spáliť alebo sfarbiť do zelena.

Ak chceme hovoriť o modrých kultivaroch musíme začať kultivarom Sieboldiana Elegans. U Sieboldiany Elegans farba listov prechádza do príjemnej zelenomodrej. Kým Sieboldiana Elegans je prechodom od zelenej k modrej, až nový vek priniesol skutočne absolútne modré kultivary. V roku 1978 registroval Aden dva, názvami podobné kultivary – Big Dady (ružové kvety) a Big Mamma (biele kvety). Obidva kultivary sú mohutné trvalky s výškou 60 až 70 cm. Ich listy sú zvráskavené a obrovské. Najmä Big Dady je skutočne a absolútne modrá trvalka. Mnohí pestovatelia tvrdia, že doteraz neprekonaná. Obidva kultivary však pomalšie rastú a dospelosť dosahujú až vo veku 5-6 rokov. A tak Aden registruje v roku 1986 nový kultivar – Blue Angel. Rýchlorastúci gigant vysoký až 90 cm! Listy sú výrazne zelenomodré. Rastie rýchlo do gigantickej, tropicky vyzerajúcej rastliny s priemerom až 2 m. Modrú farbu Big Dady však neprekonal.

V roku 1978 Aden registroval ešte jeden fenomenálny kultivar, Love Pat. Spočiatku zabudnutý, neskôr, najmä v posledných rokoch veľmi populárny. Je to fenomenálne modrá trvalka s bielymi kvetmi na vyšších stopkách. Ďalší kandidát na najmodrejšiu.

V roku 1988 zaregistroval Smith modrý klenot - Halcyon. Komerčný úspech tohto kultivaru bol obrovský a zaistila ho hneď od začiatku jeho nenáročnosť a krásna voskovitá modrá farba pevných listov. Tie nie sú síce zvráskavené ako u Big Dady ale napriek tomu sú úchvatné. Rastliny je vysoká iba asi 40 cm, rýchlo rastie a bohato kvitne tmavoružovými kvetmi. Čitatelia niektorých odborných časopisov v USA ju označili za najmodrejší kultivar všetkých dôb.

V roku 1989 registrovala americká firma Walden West niekoľko prekrásnych kultivarov pod názvom Abiqua. Jeden z nich Abiqua Drinking Gourd je dosť podobná kultivaru Big Dady. Dokonca mám dojem, že ho v intenzite modrej prekonáva. Má biele kvety a vráskavé, sýto modré listy. Je menšia ako Big Dady a jej modrá farba je úžasná.

Nesmieme ešte zabudnúť na Krossa Regal. Tento kultivar registroval Krossa v roku 1980. Je úplne odlišný od všetkých vyššie spomenutých. Jeho listy majú zvlnené okraje, sú na vysokých stopkách a rastlina vyzerá akoby boli listy vsadené do vázy. Modrá farba tohto kultivaru síce nie je najsýtejšia ale je neopakovateľná. Má sivý nádych najmä na jar u starších rastlín. Tento kultivar nechýba v žiadnej modernej záhrade západného sveta.

Všetky uvedené kultivary sú skôr väčšie až gigantické trvalky. Existuje však aj množstvo menších, prekrásne modrých kultivarov. Za všetky spomeňme aspoň Blue Diamond, Canadian Blue, Blue Weggewood, Fragrand Blue, Blue Boy, Blue Cadet, True Blue a ďalšie. Vybrať ten najmodrejší je skutočne veľmi ťažké.

I dnes vzniká mnoho modrých kultivarov. Väčšina tých najmodrejších však bola registrovaná v sedemdesiatich a najmä osemdesiatych rokoch. A tak dnešní šľachtitelia akoby si povedali, že najkrajšie modré farby sa už snáď ani nedajú prekonať sa dnes venujú najmä šľachteniu pestrolistých kultivarov.

Hosta 'Canadian Blue'

Hosta 'Blue Wedgewood' - bohyška, funkia

Záhradníctvo HOSTA
Žiar nad Hronom, Slovenská Republika
www.hostazahrada.sk

Články: hosta bohyška

08.11. 2007
30.56 kB čitatelov
Hosta fortunei 'Aureomarginata' - bohyška, funkia
15.11. 2007
31.27 kB čitatelov
Hosta 'Gold Standard' - bohyška, funkia
28.10. 2007
33.97 kB čitatelov
Hosta (bohyška, funkia) moderná trvalka s minulosťou
01.11. 2007
35.10 kB čitatelov
Hosta (bohyška, funkia) a svetlo
29.10. 2007
34.00 kB čitatelov
Hosta sieboldiana 'Elegans' - bohyška, funkia
Atlas / Trvalky
04.05. 2018
1.05 kB čitatelov
Zbehovec plazivý - Ajuga reptans
28.04. 2018
810 čitatelov
Trvalky - Pereny
25.06. 2016
1.77 kB čitatelov
Prosim o radu s urcenim druhu rastliny
20.08. 2012
9.16 kB čitatelov
Líčidlovka jedlá - Phytolacca esculenta
31.10. 2011
6.26 kB čitatelov
Campanula poscharskyana