Rastliny: Nelumbo nucifera - lotos indický

Poslal: 27.01. 2008 15:36:11 (23754 čitatelov)

Nelumbo nucifera - lotos indický po 3 týždňoch pestovania pri teplote 20°C

Lotos indický je pôvabná mystická vodná rastlina, so sivozelenými nezmáčateľnými listami a ružovými kvetmi. Budhisti ju používajú pri náboženských obratoch, celá rastlina je jedlá (konzumujú sa predovšetkým semená a podzemky), používa sa na prípravu rôznych jedál v celej juhovýchodnej Ázii. Je to močiarna rastlina, ktorá sa dá pestovať podobne ako lekno. Pestovanie lotosu u nás nie je vôbec ťažké, len treba vedieť ako na to.

Semená treba pred “výsevom“ trochu ošmirgľovať, pretože ich povrch je veľmi dobre naimpregnovaný, a pre vodu úplne nepriepustný. Semená tak nemôžu vôbec začať klíčiť, pretože sa k nim nedostane voda. Semená bez ošmirgľovania si udržia svoju klíčivosť tisíce rokov, a ak by ste ich namočili bez ošmirgľovania do vody, pár rokov by ste si na ich vyklíčenie museli počkať.

Ako zistíte či ste ich ošmirgľovali dostatočne?
Po dostatočnom ošmirgľovaní semená do 24 hodín zdvojnásobia vo vode svoju veľkosť. Ak sa tak nestane, semená ošmirgľujte ešte trochu. A zase, ak do 24 hodín nezväčšia svoju veľkosť postupujte takto až kým sa tak nestane.

Potrebujú len vodu...
Po ošmirgľovaní semená dajte do nádoby s vodou. Aj pri teplote len okolo 20 °C semená do 24 hodín zdvojnásobia svoju veľkosť. Ideálna teplota na začiatok je 27-28 °C. Pri tejto teplote ide klíčenie veľmi rýchlo a za týždeň máte rastlinu s listami. Viď fotodokumentáciu na www.victoria-adventure.org

Po vytvorení prvého listu je vhodné rastlinu zasadiť buď do bahnitého substrátu alebo do štrku (aký sa používa do akvárií) a celú rastlinu vložíte do nádrže (akvárium, jazierko) s výškou vodnej hladiny aspoň 30 cm. Ak používate ako substrát akváriový štrk, môžete lotos pestovať aj v akváriu s rybičkami.

Postupne ako bude rastlina rásť, bude potrebovať väčší priestor. Môžete ju pestovať v jazierku v zimnej záhrade, skleníku a pod., kde nemrzne. Ideálna teplota na pestovanie je 20-35°C, našinec sa bude musieť uspokojiť s tou nižšou teplotou, ale lotosu to vôbec nevadí. Na leto môžete lotos vynášať do vonkajšieho jazierka, ale na zimu ho musíte doniesť do vnútra – núdzovo sa dá prezimovať vo vlhkej pivnici podobne ako lekná.

Ideálnym riešením je pestovanie v tzv. maltových vaničkách (bývajú vo veľkosti 60, 80 litrov a stoja okolo 240 Sk). Rastlinu budete mať v nejakom substráte (bahno alebo akváriový štrk) v kvetináči a celé to vložíte do tejto vaničky. Keď ju napustíte až po okraj, poskytnete lotosu ideálne podmienky. Výhodou je, že takúto vaničku môžete zakomponovať i do zimnej záhrady alebo i v byte, hneď u okna (najlepšie balkónového), aby bola rastlina čo na najslnečnejšom a najteplejšom mieste v byte. Na leto môžete celú vaničku vyniesť na južne orientovaný balkón alebo do záhrady. Takže ako vidíte, lotos môžete jednoducho pestovať aj keď bývate na paneláku!
Klub pestovateľov rastlín
http://www.kpr.sk
10 nejnovějších článků v tomto tématu
01.02. 2008
21.21 kB čitatelov
Marsilea quadrifolia - marsilea štvorlistá
Marsilea štvorlistá (česky marsilka čtyřlistá) je vodná papraď, s listami, ktoré vyzerajú ako štvorlístok. Máte pocit, že slová vodná papraď a štvorlístok k sebe vôbec nepatria? Práve
Atlas / Vodné a bahenné rastliny
02.06. 2018
2.20 kB čitatelov
Praslička močiarna - Equisetum palustre
02.06. 2018
929 čitatelov
Záružlie močiarne - Caltha palustris
30.04. 2018
559 čitatelov
Lekno egyptské - Nymphaea lotus