Rastliny: Marsilea quadrifolia - marsilea štvorlistá

Poslal: 01.02. 2008 14:00:31 (21213 čitatelov)

Marsilea quadrifolia - marsilea štvorlistá

Marsilea štvorlistá (česky marsilka čtyřlistá) je vodná papraď, s listami, ktoré vyzerajú ako štvorlístok. Máte pocit, že slová vodná papraď a štvorlístok k sebe vôbec nepatria? Práve naopak, všetky tieto slová výborne charakterizujú nezvyčajnú, veľmi dekoratívnu rastlinu a záhradníctve prakticky neznámu rastlinu.

Marsilea má dlhý podzemok, ktorý vyzerá ako šnúrka do topánok. Z podzemku vyrastajú na hladine plávajúce lístky, ktoré sú rozdelené na 4-pravidelné lístočky a na prvý pohľad pripomínajú ďatelinový štvorlístok. Na jeseň môžete pri vybraní podzemku z vody vidieť malé „prívesky“ vo veľkosti malej fazuľky, v ktorých sú ukryté výtrusy – práve podľa tohto sa dá zistiť, že ide o papraď. Rastie v živinami bohatých prirodzených i umelých vodných nádržiach na všetkých kontinentoch okrem Južnej Ameriky, zavlečená bola do Severnej Ameriky, kde je považovaná za invázny druh. Na Slovensku rastie na 7 lokalitách v povodí rieky Latorica. Kedysi sa vyskytovala aj v okolí riek Bodrog, Laborec a Uh. V Českej republike nerastie.

V trópoch rastie niekoľko ďalších príbuzných druhov, ktoré sú však teplomilné, a preto sa na pestovanie v našich podmienkach moc nehodia. Niektoré z nich sa pestujú v akváriách.

V kultúre je marsilea štvorlistá (Marsilea quadrifolia) veľmi nenáročný druh, ktorý si vystačí s akoukoľvek nádobou s vodou a na dne s trochou hliny zo záhradky. Bez problémov ju môžete pestovať už vo vaničke o rozmeroch 20x20x 10 cm. A to celoročne vonku (nevymŕza). Vďaka svojej nenáročnosti a ľahkému pestovaniu ju môže pestovať ktokoľvek a kdekoľvek (hoci aj v malej vaničke alebo v kvetináči bez odtokových dierok na dne na vonkajšej okennej parapete).

Pre pestovateľov s obmedzenými priestorovými možnosťami je ideálnym riešením pestovanie v tzv. maltových vaničkách (bývajú vo veľkosti 60, 80 litrov a stoja okolo 240 Sk). Na dno hodíte za lopatu hliny (stačí do 5 cm na dne). Keď ju napustíte až po okraj, poskytnete lotosu ideálne podmienky. Výhodou je, že takúto vaničku môžete zakomponovať i do zimnej záhrady alebo i v byte, hneď u okna (najlepšie balkónového), aby bola rastlina čo na najslnečnejšom a najteplejšom mieste v byte. Na leto môžete celú vaničku vyniesť na južne orientovaný balkón alebo do záhrady.

Najkrajšie však vynikne v jazierku v záhradke, kde stačí umiestniť na dno trochu bežnej ílovej hliny zo záhradky a do toho upevniť malú kúsok podzemku marsiley. O rastlinu sa ďalej starať netreba – poradí si sama. K výške vodnej hladiny sa marsilea prispôsobí sama a na kvalitu vody si nepotrpí. Môžete ju teda pestovať vo vodnej nádrži s akoukoľvek výškou vodnej hladiny (5-100 cm). Marsiela sa dĺžkou listovej stopky prispôsobí tak, aby listy plávali na hladine.

Najlepšie sa rozmnožuje delením podzemkov. Stačí veľmi malý podzemok (10 cm) a v priebehu leta máte na hladine krásny „trávnik“ štvorlístkov.

Marsilea quadrifolia - marsilea štvorlistá

Marsilea quadrifolia - marsilea štvorlistá

Klub pestovateľov rastlín
http://www.kpr.sk
Foto: Martin Smetana
10 nejnovějších článků v tomto tématu
27.01. 2008
23.75 kB čitatelov
Nelumbo nucifera - lotos indický
Lotos indický je pôvabná mystická vodná rastlina, so sivozelenými nezmáčateľnými listami a ružovými kvetmi. Budhisti ju používajú pri náboženských obratoch, celá rastlina je jedlá (konzumujú
Atlas / Vodné a bahenné rastliny
02.06. 2018
2.20 kB čitatelov
Praslička močiarna - Equisetum palustre
02.06. 2018
929 čitatelov
Záružlie močiarne - Caltha palustris
30.04. 2018
559 čitatelov
Lekno egyptské - Nymphaea lotus