Kvalitne udržiavaná trávnatá plocha je vizitkou každého majiteľa záhrady. Je to miesto odpočinku, detských hier a komunikačného prepojenia medzi jednotlivými objektmi na pozemku.

Trávník (TIP ZC CS)
Prvým kritériom kvality trávnika je jeho dobré založenie. Podkladné vrstvy musia byť priepustné, v prípade potreby odvodnené drenážami. Plocha je pevná, bez lokálnych nerovností. Nikdy nezakladáme trávnatú plochu v tienistých stanovištiach. Tieto miesta je lepšie využiť ako rastlinné záhony mulčované kôrou alebo iným dekoračným materiálom. V prípade polotieňa použijeme špeciálne trávne zmesi vhodné do tohto prostredia. Takýto trávnik budeme kosiť na väčšiu výšku cca 5 cm a počas vegetácie častejšie prihnojovať dusíkatým hnojivom, čo zabráni rastu húb a machov.
Jednou z najdôležitejších častí starostlivosti o trávnik je zavlažovací režim. Častokrát sa stretávame s názorom, že kvalita trávy je priamo úmerná množstvu zavlažovacej vody. Je to mylná predstava, nakoľko koreňový systém sa rozvíja predovšetkým v suchšom období. Tráva potrebuje výdatnú zálievku v množstve 10-12 mm maximálne v dvoj- až trochdňových intervaloch, a to aj v letných mesiacoch. V prechodnom období predlžujeme intervaly na 7 až 10 dní. Na jar je dobré trávu tzv. školiť. V praxi to znamená zavlažovať až v prípade, kedy tráva začína byť presušená.
Ak nedodržíme vyššie uvedené zásady, bude koreňový systém slabo vyvinutý, čo zapríčiní rednutie trávnika a jeho náchylnosť na plesňové choroby. Ďalším veľmi dôležitým agrotechnickým zásahom je pravidelné a rovnomerné hnojenie. Počas vegetácie aplikujeme dusíkaté hnojivá, ktoré môžu byť s rýchlou a pomalou účinnosťou. Rýchlorozpustné hnojivá používame v intervaloch 3-4 týždňov, hnojivá s postupným uvoľňovaním živín raz za dva mesiace. Nezabudneme na jesenné prihnojenie viaczložkovým hnojivom obsahujúcim fosfor a draslík, ktoré nám zabezpečí dobrú kondíciu trávnika pred zimným obdobím. Počas vegetácie je potrebné vykonávať pravidelné kosenie v týždňových intervaloch. Používame kosačky so zberným košom, funkciu mulčovania využívame len sporadicky.
Záverom by som chcel pripomenúť, že každé zaváhanie a nepravidelnosť pri pestovaní trávnika sa odzrkadlí na jeho kvalite na dlhšiu dobu. Preto sa snažme každý agrotechnický úkon vykonať včas, aby sme mohli zaslúžené chvíle oddychu tráviť v peknom a upravenom prostredí našej záhrady.
