Čo sú vlastne trvalky?

Poslal: 18.09. 2006 17:00:20 (36946 čitatelov)

Záhon trvalek

Sú to rastliny, ktoré počas vegetačného obdobia rastú a kvitnú a prezimujú počas zimných mesiacov ako hľuzy alebo rizómy. Nasledujúci rok vyženú opäť nové výhonky a tešia znovu nádhernými kvetmi.

Pôda

Nároky na pôdu sú rôzne, no všeobecne platí, že najviac im vyhovuje humózna, priepustná pôda. Preto pred sadením pôdu dobre prekyprite a zapracujte humus. Pôdu občas prekopte, aby ste zlepšili jej prevzdušnenie a následne prísun vody.

Sadenie

Najvhodnejší čas na sadenie je obdobie vegetácie. Vidíte farbu a kvety a môžete si urobiť obraz o tom, či je trvalka hodná. Pretože ide väčšinou o rastliny odolné voči chladu, sadia sa na jeseň. Rastlina má tak čas vytvoriť korene. Ideálnym časom obdobie po odkvitnutí. U tých, čo kvitnú na jar, je to jeseň, u kvitnúcich v lete a na jeseň je ideálnym obdobím sadenia jeseň alebo lepšie jar. Jesenné astry (Aster novae-belgii) a chryzantémy sa sadia na jar, aby vytvorili korene a na jeseň bohato zakvitli. To isté platí aj pre rozchodník (Sedum) a Saxifragu. Sú však i také trvalky, ktoré v zime zle vytvárajú korene a nie sú ani odolné voči zime. Tieto sa sadia na jar. Patria sem: kocúrnik (Nepeta) a Tanacetum coccineum. Týka sa to i niektorých polokrov. Ak sa sadia na jeseň, výhonky správne nedozrejú a sú ľahko ohrozené mrazmi. Patrí sem napríklad Helianthemum, levanduľa (Lavendula) a tymián (Thymus).

Ako sadiť trvalky?

  1. Trvalky v črepníku môžete sadiť celý rok ak nemrzne a nie je nadmerne vlhká pôda.
  2. Čas sadenia je od marca do mája a od augusta do októbra.
  3. Pôdu vidlami dobre prekyprite, odstráňte burinu bezo zvyšku.
  4. Do ťažkej pôdy zapracujte piesok a vylepšite jej kvalitu kompostom.
  5. Dôkladne polejte a vyberte rastlinu z črepníka. Veľmi prerastené korene skráťte na bokoch ostrým nožom.
  6. Nesaďte hlbšie, ako boli v črepníku.
  7. Najskôr zasaďte dominantné (najvyššie) rastliny.
  8. Na záver nízke v skupinách a pôdopokryvné.
  9. Polejte, ale nie počas poludňajšieho slnka.
  10. Ak sadíte trvalky v skupinách (3 - 5 kusov), vzdialenosti by mali byť 30 - 50 cm.

Starostlivosť o trvalky

Jar Pôdu prekyprite, do vrchnej vrstvy pôdy zapracujte zvyšky listov , humus, kompost alebo viaczložkové hnojivo. Okrasné trávy najskôr zrežte.

Leto Polievajte vo večerných hodinách, nie viac ako 20l/m2. Po zrezaní pridajte organické hnojivo (50g/m2)

Jeseň Veľké rastliny môžete deliť a presádzať. Citlivé trvalky zakryte pred príchodom zimy lístím.

Čím častejšie odrezávate kvety do vázy, tým bohatšie kvitnú. Odstraňujte odkvitnuté kvety s výnimkou okrasných tráv.

Strihanie

   V zásade striháme trvalky - okrem vždy zelených - vo februári/marci a síce bezprostredne nad zemou. Rastlinám doprajete veľa svetla a vzduchu a môžu sa rozvinúť do krásy. Ak sú nadmerne rozrastené, rýľom ich rozdeľte. Odkvitnuté kvety by sa mali u vysokých trvaliek pravidelne odstraňovať, u nízkych môžu zostať na stonke, aby sa vysemenili. Na jeseň sa zreže všetko, čo pôsobí rušivo.

Trvalky sa hneď po odkvitnutí zrežú asi na šírku dlane. Skoro kvitnúce trvalky zakvitnú ešte v tom roku, neskoro kvitnúce (od augusta) sa zrežú až na nasledujúcu jar pri začiatku vytvárania nových výhonkov. Rastlinám doprajete veľa svetla a vzduchu a môžu sa rozvinúť do krásy.

Delenie trvaliek

Ak sú nadmerne rozrastené, rýľom ich rozdeľte. Odkvitnuté kvety by sa mali u vysokých trvaliek pravidelne odstraňovať, u nízkych môžu zostať na stonke, aby sa vysemenili. Na jeseň sa zreže všetko, čo pôsobí rušivo. Zvyšná časť sa prikryje listami, aby ste chránili hľuzy a korene, ktoré na jar opäť vyženú nové výhonky. Záhony sa mierne prekypria - neprekopávajú, aby sa nepoškodili korene. Všetky chúlostivé trvalky sa vyberú a zasadia do črepníka. Prezimujú v chladnejšej miestnosti. Stonky georgín sa zrežú na 12 cm, vyberú a zavesia zrezanou časťou nahor. Keď uschnú, zahrabú sa do debničky s pieskom a dajú sa do miestnosti, kde nie je nadmerné teplo, chlad či vlhko.
Kvety a záhrada
www.kvetyazahrada.sk
foto Hana Vymazalová

Články: vlastne trvalky

18.11. 2011
40.70 kB čitatelov
Pôdopokryvné rastliny
04.12. 2014
9.72 kB čitatelov
Fragaria x ananassa - jahoda záhradná
Atlas / Trvalky
04.05. 2018
605 čitatelov
Zbehovec plazivý - Ajuga reptans
28.04. 2018
520 čitatelov
Trvalky - Pereny
25.06. 2016
1.51 kB čitatelov
Prosim o radu s urcenim druhu rastliny
20.08. 2012
8.60 kB čitatelov
Líčidlovka jedlá - Phytolacca esculenta
31.10. 2011
5.97 kB čitatelov
Campanula poscharskyana