Ing. Monika Offertálerová: Jahoda obyčajnáFragaria vesca L.

Čeľaď: ružovitéRosaceae

Doba kvitnutia: máj, jún
Doba tvorby plodov: koncom júna, júl, august

Botanika: Jahoda je trváca liečivá rastlina. Listy má v ružiciach a sú dlhostopkaté, trojpočetné, na okraji vrúbkovane zúbkované a na rube hodvábne chlpaté. Kvetybiele, päťpočetné. Nepravé plody (červené jahody) sú nažky a nachádzajú sa na dužinato-zhrubnutom kvetnom lôžku.

Výskyt: Európa, Ázia; pričom obľubuje medze, kroviny, rúbaniská, podrasty lesov, háje, svetlé lesy a pod. Vyskytuje sa od nížin až po horské pásmo.

Zberané časti: Na liečebné využitie v čase kvitnutia zberáme mladé listy divých jahôdFragariae folium a od júna do augusta zas zrelé červené plody – Fragaria vesca.

Liečivé účinky: Jahodové listy majú známe protizápalové a sťahujúce účinky. Čaj z nich pripravený sa preto využíva pri liečbe zápalov (napr. zápalové ochorenia kĺbov, žalúdočnej a črevnej sliznice...), hnačkových ochorení, hemoroidov, chorobách čriev, pečene, ale aj pri chorobách močových ciest, keďže listy s podzemkami majú i močopudný účinok. Čaj sa tiež odporúča nervóznym a malokrvným osobám, pričom v domácnosti sa s obľubou používa ako osviežujúci nápoj. Konzumácia chutných plodov jahôd priaznivo vplýva na mozog, ktorý chráni (viďte stať „Zaujímavosti“), ďalej zlepšuje pamäť, srdcovo-cievny systém, upravuje krvný tlak, reumu, dnu a posilňuje funkciu obličiek.

Zaujímavosti: Možno to niektorí z vás už vedia, ale predsa len to tu uvádzam, a to že jahody obsahujú silné rastlinné pigmenty tzv. polyfenoly, ktoré majú výrazný antioxidančný účinok. Tento účinok je dokonca až taký silný, že jahody spolu s čučoriedkami a brusnicami patria k tým najsilnejším potravinovým antioxidantom vôbec. Ich konzumácia je preto viac než vhodná pre ľudí, ktorí chcú chrániť svoj mozog, keďže ich ochranný účinok na nervové bunky je veľmi výrazný! Už len jedna šálka jahôd, účinne chráni mozog - na dobu 6 až 12 hodín, t. j. ešte na dlhšie ako najtmavšie čučoriedky. Z aspektu starostlivosti o ľudské telo je tiež potrebné doplniť, že jahodovým kúpeľom a maskám sa už od nepamäti pripisuje povesť krášliaceho prostriedku. Unavenej, ochabnutej a smutnej pleti bez iskry, preto určite prospeje – jahodová maska, ktorá ju opäť rozžiari a vypne. Dnes je už na internete mnoho receptov a postupov ako si ju pripraviť. ;-).

Ing. Monika Offertálerová
interná doktorandka
Katedry UNESCO pre ekologické vedomie a TUR
sk
Jahoda obyčajná (Fragaria vesca)
Jahoda obyčajná (Fragaria vesca)
sk
Fragaria vesca - jahoda obyčajná
Fragaria vesca - jahoda obyčajná
sk
Fragaria vesca - jahoda obyčajná
Fragaria vesca - jahoda obyčajná