Rastliny: Parajubaea torallyi

Poslal: 04.02. 2008 11:43:21 (16313 čitatelov)

Parajubaea torallyi var. torallyi

Parajubaea torallyi je jedna z najkrajších a najodolnejších paliem Južnej Ameriky. Že vám toto meno nič nehovorí. Nečudo. Do Európy sa kvôli veľkým semenám (a s tým súvisiacimi veľkými nákladmi na prepravu) dováža len zriedkakedy. Preto mimo Bolíviu sa s týmto atraktívnym druhom palmy môžete stretnúť len vzácne.

V prírode sa vyskytuje v suchých údoliach bolívijských Ánd v nadmorskej výške 2700-3400 m n. m., čím je najvyššie rastúcou palmou na svete. Teplota len zriedkakedy dosahuje 20 oC, a nočné mrazíky tu nie sú zriedkavosťou. V zimných mesiacoch (júl, august) klesá teplota často na -7 oC. Ročné zrážky tu dosahujú sotva 550 mm, čo je menej ako v najsuchších miestach južnej Moravy. Vďaka vysokej polohe prirodzeného výskytu je to chladu odolný subtropický druh palmy, takže v priaznivých podmienkach sa dá pestovať v Mediteráne celoročne vonku „pod holým nebom“. U nás sa musí na zimné mesiace preniesť do nemrazuvzdornej miestnosti, kde bez úhony prežije teploty okolo 0 oC. Mrazuvzdornosť v Európe sa udáva do mínus 3 oC. Najnižšiu teplotu, ktorú palma prežila v kultúre bolo -8 oC. Rastliny síce zhodili všetky listy, ale prežili a na jar znovu vyrástli nové listy.

V Bolívii dorastá do výšky 14 m, v priemerom „kmeňa“ 25-35 cm. Storočné exempláre dorastajú výšku až do 30 m a priemer „kmeňa“ až 50 cm. Pôvabnú korunu tvorí okolo 20 listov, ktoré dorastajú do dĺžky 5 m. V kultúre mimo domovinu palma dorastá do podstatne menších rozmerov.

V prírode rastie v 2 oddelených populáciách, ktoré sa najnápadnejšie líšia vo veľkosti semien. Parajubaea torallyi var. torallyi má semená, ktoré dosahujú až 7 cm (viď foto), zatiaľ čo jej malosemenná varieta Parajubaea torallyi var. microcarpa je asi 3x menšia a hoci sa vzhľadovo od seba líšia len minimálne, vzrastom v prírode nedosahuje rozmerov svojej príbuznej s veľkými semenami.

V Bolívii je Parajubaea torallyi obľúbenou rastlinou vysádzanou v mestských parkov a na kraji ulíc. V Ekvádore a v južnej Kolumbii sa v mestách v nadmorskej výške 2500-3000 m pestuje Parajubaea cocoides, ktorá je menej odolná voči chladu a vyznačuje sa pomalším rastom. Vzhľadom na veľkú podobnosť s Parajubaea torallyi a keďže nie je známa z prírody, predpokladá sa, že ide len o kultúrnu formu Parajubaea torallyi.

V roku 1996 bola opísaná Parajubaea sunkha, ktorá je najmenším zástupcom tohto rodu. Dorastá do výšky 8 metrov, rastie v niekoľkých vnútroandských údoliach v oblasti Vallegrande, v okrese Santa Cruz v Bolívii vo výške 1700-2200 m n. m. Až do dôkladnej taxonomickej revízie bola zamieňaná s Parajubaea torallyi.

Pestovanie paliem rodu Parajubaea zo semien nie je ťažké, ale vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti. Semená v prírode klíčia nepravidelne a trvá to bežne 1,5 roka. Niektoré semená v kultúre vyklíčia za mesiac, iné potrebuje pol roka, a iné až 2 roky. Keďže ide o subtropický druh palmy, vysoká teplota klíčenie neurýchli, skôr ho môže oddialiť.

Semená treba pred výsevom namočiť na 5-7 dní do vlažnej vody, semená variety s veľkými semenami aj na 2 týždne. Vodu každý deň vymeňte, aby nezahnívala. Semená (obzvlášť veľkosemennej formy) môžete trochu obrúsiť. Voda počas tejto doby prenikne do semená a ukončí obdobie dormancie (odpočinkovej fáze, ktorá chráni semená pred tým, aby nevyklíčili v období sucha, ktoré je v Bolívii v zimných mesiacoch, teda od júna do októbra) a semená začnú klíčiť. Týmto sa vlhká fáza končí. Nezabudnite, že ide o subtropický druh, rastúci v suchých oblastiach, a preto nadbytok vody pôsobí negatívne. Semená po namočení zasaďte buď do kvetináčov alebo do plastikového vrecka tak, aby z polovice vytŕčali do zeme a umiestnite ich v prostredí okolo 10-20 oC (ideálne je, ak je rozdiel medzi vyššou dennou a nižšou nočnou teplotou). Nižšia teplota a relatívne suchší substrát je hlavným rozdielom v pestovaní tohto druhu oproti väčšine iných paliem.

Vysadené semená kontrolujte raz za 3-4 týždne, a tie, ktoré začnú klíčiť presaďte do samostatného črepníka. Niektorí pestovatelia majú dobré skúsenosti, keď semená, ktoré nevyklíčili do roka, prestali zalievať a nechali substrát na pár mesiacov úplne vyschnúť. Potom semená vybrali, namočili na týždeň do vody a znovu vysadili. Do pol roka vyklíčili skoro všetky. Tie ktoré nevyklíčili do ďalšieho roka, opäť nechali na pár mesiacov preschnúť (aby navodili obdobie sucha ako v Bolívii) a po opätovnom namočení, už konečne vyklíčili všetky semená.

Klíčivosť semien tejto palmy je takmer 100%, len musíte vedieť ako na to, a tým najlenivejším treba dopriať 1-2 niekoľkomesačné obdobia sucha.

Keď už budete mať vypestovaný semenáčik, jeho pestovanie je jednoduché, len buďte striedmy pri zálievke. V mladosti majú palmy radšej polotieň (v prírode semenáčiky rastú v tieni starších jedincov), zatiaľčo dospelé rastliny už vyžadujú plné osvetlenie.

Rod Parajubaea patrí medzi najohrozenejšie juhoamerické palmy. Hlavnou príčinou ohrozenia je ničenie biotopov, rozširovanie poľnohospodárskej pôdy, klčovanie lesov a nadmerná pastva. Palmy sa vyskytujú na veľmi malom území, čo ešte viac zvyšuje ohrozenie a možnosť vyhynutie. Kvôli veľkým semenám je možnosť šírenia paliem na nové lokality obmedzená, a ich najvýznamnejším rozširovateľov na väčšie vzdialenosti je podobne ľudskou činnosťou ohrozený medveď okuliarnatý.
Klub pestovateľov rastlín
http://www.kpr.sk
Foto: Martin Smetana
10 nejnovějších článků v tomto tématu
06.11. 2016
8.15 kB čitatelov
Ananas comosus - ananás
Popis: Mnohoročná tropická rastlina s tuhými dlhými čiarkovitými listmi, tvoriacimi prízemnú ružicu. Listy sú ukončené ostrým hrotom. Uprostred ružice vyrastá asi 30 cm dlhá kvetná os.
06.10. 2013
8.63 kB čitatelov
Stevia rebaudiana - stévia sladká
Stévia je tropická asi 50 až 100 cm vysoká bylinka s bielymi kvetmi a kopijovitými listami, je cenená obzvlášť pre svoje liečivé účinky a jej typickú vysokú sladivosť, ktorá je 200 ×
19.09. 2013
11.93 kB čitatelov
Pestujte nádherné exotické mučenky
Tento rod zahŕňa vyše 500 druhov, aj keď sú to tropické alebo subtropické liany, väčšine sa darí aj v izbových podmienkach. Sú pôsobivé obzvlášť pre svoje zložité kvety, ktoré môžete
03.09. 2011
15.70 kB čitatelov
Ananas - ananás
Ananás je broméliovitá rastlina, ktorú prvýkrát v roku 1483 opísal Krištof Kolombus. Povedal, že vyzerá ako borovicová šiška, z čoho je odvodený jeho anglický názov pineapple, čiže borovicové
07.08. 2011
23.75 kB čitatelov
Citrus limetta 'Patriarcha' - limetka
Čoraz obľúbenejšia limetka. Druh veľmi príbuzný citrónovníku pochádzajúci z Ázie. Plody sú guľovité, so zelenou tenkou šupkou i dužinou.
07.08. 2011
12.77 kB čitatelov
Nepentes - láčkovka
Veľmi atraktívna mäsožravá rastlina, ktorá vytvára obdivuhodné veľké paste, do ktorých láka hmyz.
12.02. 2010
25.40 kB čitatelov
Citrus limon 'Amalfitano' - citrónovník
Odroda známa aj pod názvom Lunario alebo tiež chybným označením Kvaterson. Pochádza z oblasti Amalfi na Sicílii, rozšírený je najmä okolo Stredozemného mora.
12.02. 2010
21.92 kB čitatelov
Citrus x meyeri - citrónovník
Citrónovníku veľmi príbuzný druh pochádzajúci z Číny. Je remontantný, čiže plodí celý rok, najviac však v zimnom období. Plody sú akostné, príjemne kyslé, v plnej zrelosti nasládle,
11.02. 2010
23.81 kB čitatelov
Citrus maduriensis - calamondin
Jeden z najrozšírenejších bytových citrusov. Ľudový, všeobecne rozšírený názov druhu Citrus maduriensis. Je to mandarinkovníku príbuzný druh pôvodom z Filipín, vďaka svojmu dekoratívnemu
13.09. 2008
22.55 kB čitatelov
Artocarpus odoratissimus - chlebovník
Do rodu chlebovník (Artocarpus) patrí asi 60 druhov vždyzelených tropických stromov z čeľade morušovitých (Moraceae), ktoré pochádzajú z juhovýchodnej Ázie a ostrovov v Tichom oceáne. Je
Atlas / Tropické a subtropické rastliny
30.04. 2018
922 čitatelov
Viktória kráľovská - Victoria regia
30.04. 2018
1.20 kB čitatelov
Jazmín sambakový - Jasminum sambac
28.04. 2018
402 čitatelov
Citrónovník - Citrus limon
17.09. 2016
1.62 kB čitatelov
Citrus aurantifolia - zimovanie
03.03. 2014
4.23 kB čitatelov
Heliamfora sarracenioides
23.11. 2013
20.15 kB čitatelov
Citrónovník