Rastliny milujúce tieň

Poslal: 14.09. 2012 14:55:17 (41116 čitatelov)

Túžite po peknej záhrade, kde by boli okrem drevínihličnanov aj kvitnúce rastliny, cibuľovinytrvalky, ale máte čiastočne zatienenú prípadne úplne zatienenú záhradu alebo predzáhradku?

Nezúfajte! Aj pre tento typ záhrad sú vhodné rastliny, dokonca aj kvitnúce. V prvom rade to neberte ako problém, ale ako prednosť. Určite ste už videli staré, neošetrované záhrady, v ktorých sa napriek všetkému darilo kvitnúcim trvalkám a zeleni. Tieň však vytvorí aj hustá zástavba domov, vybudovaných vedľa seba, v uhloch alebo radové átriové záhradky v meste.

Originálny tieň nájdeme v záhradách, ktoré boli vysadené pred rokmi, rastliny sa rozrástli a zbujneli, neboli ošetrované. Ak ste kúpili takýto pozemok, nemusíte hneď všetko vyrúbať, ponechajte základné kostrové dreviny, prípadne kroviny, ktoré stačí vhodne orezať, ostrihať a získate príjemný tieň pre posedenie a útočisko v horúcom lete, ktoré Vám bude každý závidieť.

Tieň má tiež svoje výhody.
V takomto prostredí menej cítite výkyvy počasia, pôda sa neprehrieva a zostáva dlhšie vlhká a starostlivosť o rastliny je teda minimálna. Dôležité je však správne ich vybrať, aby sa im v takomto prostredí darilo a samozrejme, aby bol aj kút v záhrade atraktívny. Rastlín nie je málo, o niektorých ste možno ani nevedeli, že majú radi tieň a zbytočne sa trápia na slnku v už jestvujúcich záhonoch na záhrade.

Nie je tieň ako tieň.
Čiastočný tieň alebo polotieň vyhovuje väčšine rastlín.

Pod korunami stromov sa výborne darí drobným cibuľovinám ako sú snežienky, bledule, konvalinky, puškínie aj krokusy. Rovnako sa darí v polotieni fuksiám pestovaným v závesných nádobách alebo v misách.

Hlboký tieň je však niekedy problém vyriešiť. Mám pre Vás riešenie. Na takejto ploche v tieni sa určite nebude dariť trávniku, preto ho nahraďte pôdopokryvnými rastlinami ako sú zimozeleň, hluchavka, pachysandra, brečtan.

Na záhony sú vhodné okrem papradífunkií aj bergénie, brunery, okrasná rebarbora, rastliny okrasné listom, ktoré milujú tieň a slnko by im zbytočne spálilo listy.

Z kvitnúcich trvaliek určite nezabudnite na krásne čemerice, veternice, zvončeky, orlíčky, biele a červené srdcovky, pakostypľúcniky. Vytvoria romantické čaro v záhrade. V kombinácii so zelenou a ihličnanmi docielite harmonický vzhľad, ktorý Vám prinavráti slnko do duše. Tieň je veľmi príjemný najmä v sparných horúcich dňoch. Preto si tam nezabudnite umiestniť pohodlné sedenie, lavičku, hojdačku alebo altánok a záhony vytvoriť tak aby boli z miesta sedenia vidieť. Nebojte sa použiť aj viac rastlín jedného druhu. Docielite tak rýchlejšie výsadbu a vznik húštiny.

Rovnako sa tu bude dariť kyslomilným rastlinám ako sú azalky, kalmie, vresy, vresovce. Dreviny ako mahónia, bršlen, skimia tu určite nájdu svoje miesto. Sú to stálozelené druhy, čiže priestor bude zaujímavý aj v zimnom období. Rozhodne tu musia byť aj majestátne borovice, smreky, ktoré voľte podľa veľkosti záhrady, vzdialenosti od domu, prípadne od suseda.

Plochu pod drevinami môžete ponechať voľne, pokryť ju nízkymi trvalkami, ktoré nahradia trávnik alebo ju vysypať štrkom, kôrou. Aj záhrada v tieni má svoje výhody, hoci sa musíte vzdať rastlín, ktoré sa Vám páčia. Tieto sú tiež výnimočné a bude Vám s nimi príjemne.

Rastliny milujúce tieň

Text a foto Adriána Francová
Rastlinky.sk, Domové role 71, Bratislava
www.rastlinky.sk

Články: rastliny milujúce

22.03. 2012
14.60 kB čitatelov
Exotické rastliny pre Váš balkón, terasu a záhradu
Atlas / Ostatné rastliny
10.06. 2018
823 čitatelov
Fialka voňavá - Viola odorata
30.04. 2018
1.02 kB čitatelov
Mákovník bukvicolistý - Meconopsis betonicifolia
30.04. 2018
671 čitatelov
Mečovka horská - Sisyrinchium montanum
30.04. 2018
533 čitatelov
Lekno hviezdovité - Nymphaea nouchali
29.04. 2015
2.87 kB čitatelov
Pestovanie obilia
29.03. 2013
19.62 kB čitatelov
Co na balkon?
17.02. 2012
5.20 kB čitatelov
Tolija bahenná - Parnassia palustris
02.09. 2011
10.62 kB čitatelov
Chryzantémovka plnokvetá
20.07. 2011
16.74 kB čitatelov
Neznáma rastlina - šrucha zelná
15.05. 2010
11.47 kB čitatelov
Potrebujem poradit