Rastliny: Wollemi Pine - botanický objav storočia!

Poslal: 23.05. 2007 10:36:34 (39335 čitatelov)

Mnohí z vás už mali šancu zoznámiť sa s rastlinou WOLLEMI PINE. Titulky časopisov, novín, či iné správy z médií šokovali svet prakticky ihneď po jej objavení koncom roka 1994. K nálezu došlo náhodou, keď sa 10. decembra 1994 David Noble, strážca národného parku WOLLEMI v Austrálii spolu so svojou partiou spustil lanom do hlbokej rokliny počas svojej výpravy do buše. Toto tajné miesto sa nachádza niekde v oblasti zvanej Blue Mountain, iba zhruba 150 km od centra Sydney!

Wollemia nobilisO tom, že sa mu podaril najúžasnejší botanický nález storočia, sa David dozvedel až z analýzy zoschnutých vetvičiek, ktoré zabudol na dne svojho ruksaku a objavil ich tam až o niekoľko dní. Vzal ich z rokliny, keďže stromy, ktoré tam rástli, sa mu zdali čímsi výnimočné. Botanici potvrdili, že ide o druh, o ktorom sa predpokladalo, že je vyhynutý viac ako 2 milióny rokov. Dostal botanické meno Wollemia nobilis. Objavením tohto stromu sa David Noble stal slávnym z večera do rána, nájsť WOLLEMI PINE (anglické pomenovanie tohto ihličnanu) voľne rastúce v prírode dnes, je totiž niečo obdobné, ako keby ste objavili dinosaura. Vďaka tomu rastlina na celom svete dostala prívlastok „Rastlina z čias dinosaurov“.

Wollemi Pine sa stala ťažko oceniteľným objavom, ktorý pre nás všetkých otvára most do absolútne nepredstaviteľnej minulosti. Na základe výskumu fosílnych nálezov sa zistilo, že tento druh stromu - tak ako i známe fosílie Ginkgo biloba a Cycas revoluta - tvorili porast pred viac ako 65 miliónmi rokov. Wollemia sa vyskytovala nielen v Austrálii, ale na celom južnom prapôvodnom kontinente Gonwana.
Určite bola Wollemia alebo iní podobní predkovia vrstovníci dinosaurov. Rozšírené lesy Wol-lemia boli svojho času pravdepodobne zničené rovnakou katastrofou, ktorá zapríčinila i vyhynutie dinosaurov.
Malá populácia v austrálskej rokline sa udržala iba preto, že sa tam fantastickým spôsobom nemenila klíma a faktory stanovišťa niekoľko miliónov rokov.

Menší výskyt reliktov z teplejších treťohôr, väčšinou v roklinách alebo na prečnievajúcich skalných stenách s relatívne konštantnými klimatickými podmienkami, sa nachádza v Alpách. Známy relikt z treťohôr je Modrý kvet (Wulfenia carinthiaca). Tiež vavrínové lesy na Madeire a Kanárskych ostrovoch sú relikty z treťohôr. Žiadne z nich však nie sú tak staré ako Wollemia.

Je jasné, že hodnota tých 100 dospelých stromov, ktoré žijú vo voľnej prírode, je pre ľudstvo nepredstaviteľná. Práve preto bola lokalita ihneď po potvrdení objavu zaradená do zoznamu svetového dedičstva a Wollemia nobilis začlenená do červenej knihy najohrozenejších rastlinných druhov.

Austrálska vláda pristúpila k objavu mimoriadne pružne a prakticky okamžite novelizovala zákon, ktorý oprávňuje penalizovať narušiteľov za neoprávnené vniknutie do tejto lokality až do výšky 220000 AUD. Zároveň im hrozí trest odňatia slobody až do výšky 24 mesiacov!

V roku 1997 odborníci prišli s veľmi orginálnou myšlienkou. Namnožiť Wollemiu a ponúknuť ju na predaj prostredníctvom aukcií a špecializovaného zásielkového obchodu po celom svete. Nešlo by iba o peniaze, ktoré by sa použili prevažne na záchranu ohrozených druhov a ich možné neskoršie vysádzanie do prírody. Ide hlavne o úžasný projekt, pomocou ktorého si môžu záujemcovia o Wollemi Pine strom zakúpiť, starostlivosťou oň prispieť k jeho záchrane a hlavne, záujem navštíviť lokalitu ich výskytu sa tak výrazne zníži. Malo by sa tak zabrániť zavlečeniu chorôb a vírusov, ktorým by sa tieto stromy nevedeli brániť.

Víťazné konzorcium firiem (Joint venture Birkdale & Botanic Gardens Trust spolu s riadiacim strediskom pre primárny priemysel a lesné hospodárstvo štátu Queensland - Austrália) založilo firmu WOLLEMI PINE INTERNATIONAL a od roku 1998 sa viac či menej úspešne snaží dopestovať tieto ihličnany rozmnožovaním.
Niekoľko prvých rokov sa im vôbec nedarilo. Prvé pokusy na prelome storočí boli zamerané na zber semien z vrcholcov dospelých stromov. Táto metóda však bola nebezpečná a navyše vzdušný vír tvorený rotormi helikoptéry poškodzoval stromy.
Následne sa preto zmenila taktika a poverení pracovníci sa pokúšali rozprestierať pod stromy siete a zhromaždiť tak semená - východiskový materiál na množenie touto cestou.
Môžme hovoriť o obrovskom šťastí, že WOLLEMI PINE doteraz tvorí samčie i samičie jedince, avšak ani táto metóda sa nedala použiť na hromadnú produkciu. Podarilo sa však namnožiť prvých niekoľko sto stromov, ktoré sa stali predmetom dražieb v Austrálii na jeseň roku 2005. Pár týchto zberateľsky mimoriadne hodnotných stromov prvých množiteľských generácií, produkovaných výlučne v Austrálii, sa podarilo zabezpečiť aj pre Európu.
Účelom predaja týchto stromov je ich ochrana. Každý majiteľ ta-kéhoto jedinca sa teda stane súčasťou spomínaného projektu.

Túto žijúcu fosíliu si budete môcť na vlastné oči pozrieť aj na verejných miestach v Čechách a na Slovensku. Pre verejnosť sú umiestnené v priestoroch botanických záhrad v Prahe, Bratislave a Budapešti, kde boli rastliny vysadené pri príležitosti krstu encyklopédie RASTLINA. Z predaja každého výtlačku bude 40,- Sk venovaných do fondu na záchranu Wollemi Pine.

Ďaľšie podrobnosti o Wollemi Pine nájdete na www.wollemipine.sk a www.wollemipine.cz.

Wollemi Pine

Fosilie wolemie © J.Plaza RBG Sydney

Časopis Kvety a záhrada
www.kvetyazahrada.sk

Články: wollemi pine

14.11. 2006
16.79 kB čitatelov
Rastlina
Atlas / Ihličnany
28.07. 2018
1.54 kB čitatelov
Blahočet čílsky - Araucaria araucana
28.07. 2018
1.32 kB čitatelov
Cypruštek Lawsonov - Chamaecyparis lawsoniana
14.05. 2018
1.57 kB čitatelov
Borovica sibírska - Pinus sibirica
30.12. 2016
5.86 kB čitatelov
Rozmnožovanie tují
07.11. 2013
5.45 kB čitatelov
Cypruštek - pestovanie
17.05. 2013
25.17 kB čitatelov
Tuje Smaragd
24.03. 2013
3.55 kB čitatelov
Organické ovčie hnojivo
28.06. 2011
8.72 kB čitatelov
Smrek - zoschnuty
20.07. 2010
12.99 kB čitatelov
Thuja?
20.07. 2010
18.25 kB čitatelov
Aka je to rastlina