Množstvo a kvalita úrody na kroch je závislá od kvality pestovateľského prostredia, výživy a samozrejme ju priamo ovplyvňuje aj správny rez. Často sa stáva, že zoberieme do rúk nožnice a hurá do záhrady strihať vetvičky, keď je jar.

Rez ovocných krov: červený rybíz (PIXABAY)
Dôležité je vedieť, že červené a biele ríbezle rodia na obrastových konárikoch na staršom dreve, ktoré však skracovaním prírastkov strácajú kvalitu, a preto treba kostrové konáre včas odstraňovať a nové výhony skrátiť na 3 očká. Rez drobného ovocia sa vykonáva v predjarí. Štvorročné konáre je potrebné vyrezať a podporiť tak rast nových. S úrodou v takomto prípade počítajte až o rok.
Čierne ríbezle rodia na jednoročnom dreve. Tiež veľmi rýchlo starnú. Podstatou je vyrezať všeky staré a zahusťujúce konáre (obyčajne to platí u krovitých typov). Koncom zimy, skoro na jar, sa režú na 2 – 3 púčiky. Potom sa už neskracujú, ale podporuje sa ich rast. Raz za 3 roky treby vykonať zmladzovací rez.
Egreše rovnako rodia na jednoročnom dreve, preto je dôležité odstrániť minuloročné výhony v predajrí, pred pučaním, najneskôr v marci. V neskoršom veku je potrebné zmladenie. Ponechajte na rastline 3 – 4 základné konáre a ostatné odrežte od bázy.
Maliny sú známe ako raz rodiace a dvakrát rodiace. Raz rodiace maliny už budúci rok na jar uvidíte ako suché, bez obrastu nových lístkov, ktoré jednoducho vystriháte a z koreňov vyženú nový výhon. Dvakrát rodiace maliny prvýkrát rodia v dolnej polovici výhonu, ktorý sa skráti a znovu zarodia na novom obraste, z toho istého výhonu. Niekto reže už na jeseň, keď je zjavné, že maliny už nebudú rodiť. Často sa však stáva, že ešte z pod snehu na výhonkoch vidieť červené plody. Lepšie riešenie je tak na jar. Nestrihajte celé. Celé vystrihajte len suché či inak poškodené výhony.
Text: Adriána Francová, Rastlinky.sk, Domové role 71, Bratislava
www.rastlinky.sk
foto Pixabay.com, Tappancs
foto Pixabay.com, Tappancs