Výsadba ovocných stromov v jarnom období

Poslal: 28.02. 2012 11:02:02 (15417 čitatelov)

Pokiaľ ste nestihli vysadiť ovocné stromy v jeseni, môžete tak urobiť na jar. Pre chladnejšie oblasti Kysúc a okolie, je typická výsadba v jarnom období, konkrétne v marci a apríli.

Výsadba ovocných stromov v jarnom období

Termín výsadby záleží aj od toho, či ste zakúpili voľnokorenné ovocné stromy alebo pestované v kontajneri, čiže s balom. Tieto dreviny s balom majú dostatočne vyvinutý koreňový systém a môžete ich vysádzať počas celého roka, samozrejme okrem zimy. Týmto drevinám korene neupravujeme. Voľnokorenné dreviny vysádzame výlučne v období vegetačného kľudu, na jar alebo jeseň a korene upravujeme.

Termín jarnej výsadby závisí aj od celkových poveternostných podmienok, najlepšie po odmrznutí pôdy, od polovice marca až do pučania listov. V každom prípade je potrebné ich vysadiť do polovice apríla na juhu resp. do konca apríla v chladnejších oblastiach. Jarnou výsadbou sa dreviny síce ochudobňujú o dostatok vlahy, ale zasa je tu vyššie percento ujatia, najmä v oblastiach, kde pravidelne očakávame tuhé a dlhé mrazivé obdobie. Najdôležitejší je však zdravý materiál, bez mechanických či iných poškodení, bez chorôb a škodcov. Najlepšie urobíte, ak si stromčeky kúpite od predajcov, ktorí s nimi majú naozaj bohaté skúsenosti, dobré referencie, alebo recenzie na daný druh, prípadne ak Vám ich niekto odporučí.

Pred výsadbou, pokiaľ tak nie je už urobené, skráťte korene ovocných stromov a namočte ich na 24 hodín do vody. Do pripravenej, nie veľkej jamy najskôr upevnite zo severnej strany kolík, nalejte vodu , vysaďte stromček, dobre pôdu utlačte a prípadne znovu prihrňte a stromček priviažte ku kolíku. Opory sa odporúčajú najmä drevinám s plytším koreňovým systémom alebo druhom so slaborastúcim podpníkom. Jedná sa najmä o jablone a hrušky. Veľmi dôležitá je aj hĺbka výsadby. V žiadnom prípade nevysádzajte do hĺbky, kde sa už nachádza miesto štepenia. To musí byť minimálne 10 cm nad zemou. Kôstkoviny vysádzame s koreňovým krčkom tesne pod povrch pôdy.

Okolo môžete ponechať misu, ktorú budete pravidelne odburiňovať. Výhodou je rentabilnejšie hnojenie v ďalších rokoch aj zalievanie. Samozrejme aj výhodnejšia starostlivosť o celkovú záhradu, najmä čo sa týka kosenia. Ak okraj vyvýšite, budete môcť v letnom období dostatočne zalievať čo je veľmi dôležité pre dreviny vysádzané na jar. Nakoľko na jar sa pôda viac prehrieva, skôr začínajú rásť aj odparovať vodu. Výsadbu samozrejme môžete uskutočniť aj do trávnika. Nezabudnite na ochranu kmeňa, aby ste mladý stromček nepoškodili kosačkou, kosou alebo iným záhradným pomocníkom. Postačí okolo kmeňa v dostatočnej vzdialenosti umiestniť pletivo. Trávu okolo si potom jednoducho vystriháte nožnicami.

Po výsadbe sa odporúča vykonať výchovný rez. Kôstkoviny režeme na jar, po mrazoch. Broskyne sa po jarnej výsadbe hlbšie zrezávajú. Pokiaľ chcete dreviny tvarovať do štíhleho vretena, pripravte si všetko potrebné na správne pestovanie. Ak nie, zrežte aj terminál a začnite s tvarovaním koruny.

Čo sa týka hnojenia, neodporúča sa vkladať maštaľný hnoj alebo slepačí trus, či iné hnojivá priamo do jamy ku koreňom. Môžu pôsobiť veľmi agresívne. Vhodné je prihnojiť rozloženým kompostom, listovkou, ktoré zmiešame s pieskom a zeminou, do ktorej sú ovocné dreviny vysádzané.

Častejšie využívaným termínom na výsadbu voľnokorenných ovocných stromov hlavne v teplejších oblastiach je jeseň, kedy stromček vysadený od polovice októbra do polovice novembra má k dispozícii podstatne dlhšie obdobie s dostatkom vlahy a Vy tak máte o starosť menej. Samozrejme, aj na jeseň zasadený stromček treba v nasledujúcom roku pravidelne zalievať, ale občasné pozabudnutie zálievky nie je až tak kritické pre pestovateľský úspech. A naviac, sortiment ovocných stromčekov na jeseň je širší a dodávané stromčeky sú tie krajšie z toho, čo pestovatelia nachystali.

Nie je však pravidlom, že musíte voľnokorenné dreviny vysádzať na jeseň, vysadiť ich môžete aj na jar, aj to je vhodné obdobie, spolu s okrasnými drevinami a trvalkami, len si po výsadbe vyžadujú viac pozornosti než dreviny vysadené na jeseň

Dnešná doba záhradníčenia naozaj napreduje a povoľuje azda všetko. Vyskúšajte alternatívne pestovanie ovocných stromov priamo v trvalkovom alebo v inom okrasnom záhone a už nemusíte záhradu rozdeľovať na okrasnú a ovocnú časť. Priamo pri práci v kvetinovom záhone si utrhnete šťavnaté jablko alebo hrušku. Broskyne Vám na jeseň vytvoria z listov farebný dážď a vhodnú atraktívnu drevinu s červenými listami. Pokiaľ vysadíte aj drobné ovocie, potešíte najmä deti. Zaujímavé plody okrášlia Váš záhon s impozantnými ihličnanmi.
Text a foto Adriána Francová
Rastlinky.sk, Domové role 71, Bratislava
www.rastlinky.sk

Články: výsadba ovocných

21.02. 2009
24.16 kB čitatelov
Ovocné dreviny - jarná výsadba
24.03. 2009
22.59 kB čitatelov
Krajinotvorný význam ovocných drevín
20.02. 2009
39.06 kB čitatelov
Ovocné dreviny do nádob
01.03. 2009
28.13 kB čitatelov
Juglans regia - orech kráľovský - výsadba, pestovanie a ošetrovanie (1)
03.03. 2009
44.69 kB čitatelov
Juglans regia - orech kráľovský - výsadba, pestovanie a ošetrovanie (2)
Atlas / Ovocné dreviny
10.06. 2018
969 čitatelov
Ríbezľa egrešová - Ribes uva-crispa
01.05. 2018
904 čitatelov
Jabloň domáca - Malus domestica
30.04. 2018
1.01 kB čitatelov
Čerešňa višňová - Prunus cerasus
30.04. 2018
1.12 kB čitatelov
Čerešňa vtáčia - Prunus avium
28.04. 2018
634 čitatelov
Ostružina malinová - Rubus idaeus
28.04. 2018
489 čitatelov
Ríbezle - Ribes
28.04. 2018
618 čitatelov
Datlovník pravý - Phoenix dactylifera
28.04. 2018
531 čitatelov
Ostružina černicová - Rubus fruticosus
28.04. 2018
570 čitatelov
Čerešňa - Prunus avium
28.04. 2018
594 čitatelov
Drieň obyčajný - Cornus mas