garten-sk: Dobrý, zabudla som zakryť hortenziu veľkolistú , vlani mala krásne veľké kvety fialové, modré, ružové... Na jeseň som ju neostrihala, myslela som, že potom na jar, a aj ju rozsadím lebo je z nej veľmi hustý a veľký krík. Bojím sa, že mi zamrzla, a nechcem o ňu prísť. Som úplný začiatočník, kúpili sme rodinný dom, a ešte veľ a toho neviem, viem len to, že chcem mať krásnu záhradku - takú vidiecku prírodnú. Prosím o radu čo s tou hortenziou, ako mám postupovať pri rozsádzaní, či ju a kedy ostrihať a ako a pod.
Dotaz zákazníka firmy Rastlinky.sk
Erich Seemann: Dobrý deň.
Nakoľko bola a je veľmi teplá zima, rastline sa určite nič nestalo, teda nemalo by sa. Mrazy boli minimálne.  Ani sa na jeseň nestrihá pokiaľ ide o hortenziu veľkolistú (Hydrangea macrophylla). Tá sa strihá každoročne na jar. Odstrihávajú sa suché a mrazom poškodené výhony, na ktorých sa netvorí mladý obrast. Kvety práve každoročne tvorí na zdrevnatených výhonoch z minulého roka, tie neodstraňujte. Inak kvitnúť nebude. Budúci rok odstráňte odkvitnuté výhony a ponechajte výhony z jari. Presádzajte ju po odkvitnutí. Ak ju presadíte na jar, nebude kvitnúť vôbec tento rok.
Doprajte jej rašelinu a zálievku. Rozsadiť ju chcete kvôli čomu? Je to už starší ker?

Rastlinky.sk - Pestovateľmi obľúbený katalóg zásielkovej služby