Ing. Monika Offertálerová: Čerešňa vtáčia - Prunus avium
Synonyma:  Cerasus aviumPrunus avium var. silvestris

Čeľaď: Rosaceae / ružovité

1. máj, významný to deň najmä pre zamilované páry. Tradičné v tento deň je pobozkať sa pod rozkvitnutou čerešňou. Traduje sa, že bozk pod týmto stromom na 1. mája, má pre zaľúbených magické účinky, ktoré zabezpečia dostatok lásky na celý rok! Mimochodom lahodné plody čerešní, ktoré patria k neodmysliteľným symbolom "slovenského" leta, nielenže skvelo chutia, ale obsahujú aj celý rad cenných látok priaznivo pôsobiacich na naše zdravie. Ide o vitamíny, vlákninu, karotén, triesloviny, antokyány, minerály a pod.

Liečivé účinky čerešní: zmierňujú bolesti svalov, kĺbov, znižujú horúčku, eliminujú kŕče, liečia zápaly, chránia srdce a cievny systém pred poškodením, sú aj cenným pomocníkom v boji s rakovinou, posilňujú imunitný systém, ničia vírusy, majú antibakteriálny a hojivý účinok.

Čerešne majú tiež blahodárne účinky na vnútorné orgány, obzvlášť na obličky, močový mechúr a črevá. Ich omladzujúci účinok je samozrejmosťou! Rozžiarujú a zjemňujú pokožku, skrátka vylepšujú jej celkový vzhľad a omladzujú ju! Preto v sezóne nezabudnime na ich pravidelnú konzumáciu. ;-) Dôvodov na to je viac než dosť!


Ing. Monika Offertálerová
interná doktorandka
Katedry UNESCO pre ekologické vedomie a TUR
sk
Čerešňa vtáčia (Prunus avium)
Čerešňa vtáčia (Prunus avium)