peter 83: Dobry den .
Chcel by som sa opytat ci existuje aj ina ochrana pred vysokou zverou, proti ohryzaniu konarov , ina  ako oplotenie ..totiz, som vo volnom priestranstve na velkej ploche a oplotenie planujem az v buducnosti,a stromi mam vysokokmene ,stvrtkmene i mensie  a casto mam spodne konare obhryzene neutral ..su nejake pripravky ktore odpudzuju zver od stromkov  ci uz sa daju doma vyrobit alebo zakupit ?? dakujem
Naposledy upravil peter 83 (04.04. 2010 23:28:46)
janko39: Pro Vaši informaci a inspiraci si najděte webovou stránku www.vseprolov.cz/repelenty-proti-zveri/ - jsou tam nabízeny repelentní přípravky proti zvěři.Další možností je použití repelentních přípravků,které používají lesníci na ochranu mladých výsadeb lesních stromků proti okusu.Lesníci ale užívají jiné přípravky,než jsou nabízeny na uvedené webové stránce ! Bohužel si nepamatuji název přípravků,ale jestliže máte zahradu poblíž lesa,je možné,že tam též lesníci podobné přípravky používají. Zkuste lesní pracovníky oslovit a o přípravek požádat. Já jsem řešil stejný problém tak, že jsem projel lesem na kole, s připravenou nádobkou.Téměř vždy jsem našel poblíž cesty odhozené plastové,nebo plechové nádoby se zbytky přípravku - z nich jsem si odlil pro  svou potřebu. Přípravek se nanáší štětcem na výhony stromů až do požadované výšky,může se i ředit. Nejvhodnější aplikace je na podzim. Štětec po použití se musí ihned vyprat, jakmile zaschne,je k nepotřebě. Nejsem si ale jist,v jaké koncentraci se používá na listnaté dřeviny, jako jsou ovocné stromy,ale na nádobách bývá návod.