Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobry den p. Ing. Komžík,
na predajni som dostal informacie, ze udajne planujete rozsirit odrodovu skladbu
Zemolezu kamcatskeho, vedeli by ste mi v tomto smere poskytnut blizsie informacie?

Dakujem s pozdravom JS

Dotaz zákazníka firmy KOHAplant s.r.o.
KOHAplant s.r.o.: Zdravim,
vzdy radi rozsirujeme ked sa da. t.z. ked su nove odrody k dispozicii a v dobrej
kvalite. co sa tyka zemolezov, ponukame standardne 6 odrod (Atut, Czeljabinka, Dlinoplodna, Duet, Sinoglaska, Vološebnica), co je jednoznacne najviac na trhu. dalsie dostupne odrody vo vyhovujucej kvalite a potrebnom mnozstve zatial k dispozicii nie su a ani ich potreba zatial nie je nejaka vysoka, nakolko
dostupny sortiment dokaze plne uspokojit sucasnu klintsku zakladnu.

Dakujem za pochopenie, prajem prijemny den

Ing. Marián Komžík, Kohaplant, spol. s r.o. Levice
Garten.cz (Zahrada-cs.com): Zdravim p. Komzik, dakujem za informacie... myslel som teda ci nahodou sa neplanuje okrem tychto polskych odrod aj ponuka nejakych novo vyslachtenych odrod z kanady ci ruska.
Mali by byt chutovo na podstatne lepsej urovni.

Prosim Vas tychto 6 odrod co ste spiminali je mozne uz teraz objednat? su momentalne k dispozicii?

Ak sa nenahnevate este by som mal jednu otazku, aka je situacia s
Muchovnikmi? V kanade je tiez dostatok kvalitnych odrod (Honeywood, JB30, Smoky, Thiesen, Martin, Nortline)
dakujem s pozdravom JS

spominane odrody mame samozrejme plne k dispozicii.
ono je to tak, ze sme odkazani na to, coho vyrobu skolkari spustia a oni zvacsa
spustaju vyrobu toho, coho vedia predat vo vacsich mnozstvach.. ja tiez poznam
jedneho moravaka, ktory ma myslim okolo 60 odrod zemolezu doma, ale ci to ma
nejaky prakticky prinos pre prax netusim. 99% zakaznikov si zemolez objednava
ako zemolez a o odrodach prakticky netusia. naviac, rozdiely medzi jednotlivymi
odrodami nie su take citelne ako je to napriklad v pripade jadroveho ovocia.
co sa tyka muchovnika, k dispozicii mame odrodu prince william, inu komercne
skolky v nasom okoli nemnozia.
Prajem prijemny den
Naposledy upravil kohaplant (02.03. 2009 13:55:23)

Garten.cz (Zahrada-cs.com): Asi pred 10 rokmi som kúpil v Pieštanoch rastlinu podobnú zemolezu kamčatskému. Mala prvé plody hneď z jara. Plody boli jasnočervené, sklovité,s rdiečkového tvaru, trpkokyselohorkej chuti. Plody nerobili strapce, ale boli rozložené po celej rastline pod listami. Na Vašej stranke sú plody tmavofialové, podlhovasté. Píšete, že zemolez má viacero odrôd. Nemôže to byť niektorá odroda zemolezu, ktorá sa už nepredáva?
Vopred ďakujem.   JM, Hlohovec

Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý deň,
prostredníctvom internetu som si dňa 25.02.2009 u Vašej firmy objednal (okrem iného) 2 rastliny zemolezu kamčatského odroda ATUT . Otázka znie: sú tieto rastliny samoopelivé a nepotrebujú iný vhodný opeľovač alebo je potrebné aj pre odrodu ATUT inú odrodu ako opeľovač?

V Žiline na jednom trhovisku som videl od poľského výrobcu > odrodu DUET - napíšte mi prosím, či táto odroda je vhodným opeľovačom > pre odrodu ATUT. Ak áno, kúpil by som ju a prisadil ku dvom rastlinám  ATUT, ktoré mám od Vašej firmy. S pozdravom P.
zemolez je pomerne spolahlivo samoopelivy, pre lepsiu stabilitu urod je vsak vhodne vysadit rozdielne odrody. odroda duet je urcite vhodnym opelovacom, s kludom ju mozete pri vami zasadene rastliny zasadit.
prajem prijemny den

vav: Dobrý den, náhodou som si precital príspevok ohladom zemolezu, tiez mám zemolez objednaný z Piestan a plody sú červenej farby. Prikladám foto. Plody sú sladko trošku horkej chuti (ako višna). Neviete o aký druh zemolezu ide?
sk
zemolez
zemolez
KOHAplant s.r.o.: zdravím,
priznám sa že nie, tých odrôd sú tisíce. ale červená farba ma vedie skôr k presvedčeniu, že ide skôr o okrasný druh ako ovocný - tie majú plody z drvivej väčšiny v najrôznejších odtieňoch modrej farby.
prajem príjemný deň

m.komžík, kohaplant

garten-sk: Chcem si v záhrade vysadiť zemolez kamčatský. Na Vašej, či iných stránkach som vyčítal prakticky všetko, čo sa týka výsadby, či starostlivosti. Neviem však nájsť jeden obrázok, ako vyzerá krík v dospelosti. Všetky obrázky sú detaily konárika s plodmi a celkový vzrast nikde. Ak sa majú vysadiť 2 kríky, rastú cca do 1.5 m výšky, akú plochu to zaberá. Interesuje ma to z dôvodu toho, kde to zasadiť, aby to bolo vhodné, praktické a aj pekné.
Budem vďačný za radu, či obrázok, s pozdravom Ch, BB.
Dotaz zákazníka firmy Kohaplant
KOHAplant s.r.o.: zdravim,
zemolez kamcatsky je ker velkostou podobny ribezliam, cize dosahuje vysku cca 1,5m. spon vysadby odporucam podobne ako v pripade ribezli cca 1 m od seba, v rade sa mozu kludne kombinovat s ribezlami ci egresmi.
prajem prijemny den a hodne uspechov v pestovani.

Ďalšie informácie v článkoch o rastlinách
Lonicera kamtschatica - zemolez kamčatský (KOHAPLANT) Lonicera kamtschatica - zemolez kamčatský
Ľudovo nazývaný tiež kamčatské čučoriedky. Vyniká najmä skorosťou, jeho plody vynikajúcej chuti, intenzívne farbiace, dozrievajú už v máji a spestrujú tak jedálniček o čerstvé ovocie z vlastnej záhrady. Na pestovanie a pôdnoklimatické podmienky je nenáročný …
KOHAplant s.r.o. | 01.03. 2009