Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý deň prajem pán Ing. Komžík!
Nehnevajte sa, že Vás otravujem, ale čítala som Vaše články o ázijských hruškách a preto sa obrátim na Vás s takou prosbou, či by ste mi nemohli pomôcť. Potrebovala by som nejaké údaje o úrodách ázijských hrušiek.
V botanickej záhrade pri SPU pestujú, ale tie stromy sú ešte mladé  a výsledky úrod mám len z jedného roku. Pestujú odrody Nijjiseiki, Nitaka, Tama a Chojuiro.

Táto téma je veľmi zaujímavá, ale je málo literatúry, málokto sa zaoberá  s ázijskými hruškami.

Ak budete mať trocha času a s mojou prosbou Vás nezaťažujem veľmi, prosím Vás pomôžte mi. Vopred Vám veľmi ďakujem! AG
Dotaz zákazníka firmy KOHAplant s.r.o.
KOHAplant s.r.o.: zdravim,
velmi rad pomozem, pytajte sa na co len chcete.
azijske hrusky sa u nas velkovyrobne prakticky nepestuju, viem vam vsak poradit z osobnych skusenosti a rovnako z informacii ktore som ohladne tejto problematiky casom ziskal. do rodivosti vstupuju (napriek faktu ze sa stepia na planu hrusku) velmi skoro, rodia kazdorocne a az prehnane bohato. potrebna je silna prebierka plodov, ani nie tak kvoli zabraneniu alternacii ale pre dosiahnutie vacsich plodov. osobne mam taku skusenost, ze niekedy prakticky vobec nechcu aj dva roky rast lebo iba rodia a rodia a rodia..   co sa tyka urod, porovnal by som to s jablonami alebo hruskami, cize pri intenzivnych tvaroch cca 40-60 ton z hektara v zavislosti od pestovatelskej vysky, vyzivy, zavlahy a ostatnych faktorov.
dufam ze som vam aspon kusok pomohol, akekolvek otazky mi bezodkaldne s doverou adresujte.
prajem prijemny den

Ing. Marián Komžík, Kohaplant, spol. s r.o. Levice