Bylinkové potešenie na záhrade - bylinková špirála

Poslal: 12.06. 2013 13:06:34 (10443 čitatelov)

Máte radi bylinky a neviete, kde ich pestovať? Skúste si vybudovať bylinkovú špirálu, ktorá sa tak stane neodolateľnou súčasťou Vašej romantickej záhrady. Výhodou je, že jednoducho zapadne do celkovej koncepcie architektúry a okolia, nakoľko na výstavbu sa používajú materiály ako tehly, kamene, škridly. Na jednom mieste tak sústredíte všetky zdraviu prospešné koreniny, ochucovadlábylinky na osviežujúce čaje a nápoje. Osviežite nimi šaláty a výborne dochutíte ryby či mäso.

Bylinková špirála by mala byť umiestnená na slnku alebo v čiastočnom riedkom polotieni, pretože takéto stanovište práve vyhovuje väčšine bylinkám. Jej umiestnenie by malo byť sústredené v blízkosti domu, terasy, aby ste mali zelené bylinky po ruke počas celého roka a nemuseli ste tak ísť až na koniec záhrady. Rovnako pohotovo ich využijete aj pri príprave jedla vonku pri grilovaní a opekaní. Možno prekvapíte aj Vašich priateľov - gurmánov, ktorí Vám s radosťou povedia nejaké zaujímavé recepty s využitím byliniek, ktoré budú kraľovať vo Vašej špirále. Určíte oslovíte aj iných milovníkov byliniek. Veď tie sa nemusia pestovať len na klasických záhonoch. Dodajte im šmrnc, nevšedné postavenie a dôležitosť na výslní.

Priemer bylinkovej špirály by mal byť 2 m a výška taká, aby ste na ňu dočiahli, obvykle 1,5 m. Pokiaľ však máte menej priestoru, alebo chcete pestovať malé množstvo byliniek, ktoré aj reálne využijete v kuchyni, môže byť aj menšia. Je to záhon stočený do špirály, kde v dolnej časti majú miesto bylinky, ktoré sa viac rozpínajú a vytvárajú mohutné kompaktné tvary alebo vyrastajú do výšky. V mieste stočenia, sa vytvára tieň a to je miesto pre bylinky, ktoré obľubujú čiastočný tieň. Postupne do výšky môžete vysádzať bylinky, ktoré uprednostňujú priame slnko, sucho. Použite bylinky a zeleninu, ktorú najčastejšie využívate v kuchyni. Množstvo voľte striedmo, lebo na malej ploche sa rýchlo rozrastú a pokryjú celú cestičku špirály. Použiť môžete niektoré z týchto tradičných aj menej tradičných byliniek. Cesnak, kôpor, zeler, cibuľka, pažítka, mäta a jej rôzne druhy ako čokoládová, jahodová, banánová, medovka, saturejka, majorán, palina, šalvia, fenikel, koriander, materina dúška, tymian, yzop, rozmarín. Samozrejme, ďalšie sú už na Vašom zvážení. V mierne zatienenej časti pestujte petržlen, pažítku alebo harmanček.

V dolnej časti pokiaľ máte dostatok priestoru a chuť, môžete vytvoriť malé jazierko, ktoré si obľúbia najmä vtáci ako vtáčie napájadlo alebo ho v malej miere viete použiť na zalievanie byliniek. Okolo jazierka viete vysadiť flóru, ktorá obľubuje vlhko a nemusí ísť o bylinkovú záležitosť.

Základné kamene alebo tehly sa na sucho ukladajú do pieskového lôžka do vykopanej ryhy. Potom sa špirála stáča do pravej strany a do výšky, ktorú si sami určíte. Stredový a zároveň konečný bod je vlastne najvyšší bod špirály, ktorý by mal byť najstabilnejší, najvyšší a oporný. Ostatné kamene alebo tehly sa presýpajú zeminou. Špirála sa vysype dostatočnou vrstvou štrku, ktorá bude slúžiť zároveň ako drenážna vrstva. Potom tam nasypte dostatok vhodného, priepustného substrátu s podielom piesku a začnite vysádzať bylinky. Druhy mäty nevysádzajte vedľa seba, mohli by ste do budúcnosti prísť o pôvodný druh. Vždy medzi ne vysaďte inú bylinku. Ak sa bylinky rozrastú, nebude tu miesto pre buriny. Pravidelne ich zostrihávajte, používajte, omlaďte alebo sušte. Nepoužívajte hnojivá ani žiadne chemické prípravky. Bylinky nie sú náročné na pestovanie a zároveň ich najmenej napádajú choroby a škodcovia. Ak im chcete prilepšiť, poskytnite im zelené hnojivo v podobe pokosenej trávy, ktorou povrch zamulčujete. Zalievajte striedmo. Väčšina byliniek je suchomilná a nevyžadujú veľa vody.

Inšpirovali sme Vás? Ešte stále je čas na založenie bylinkovej špirály, leto sa blíži a s ním aj pobyt vonku na záhrade. Záhrada bude teraz vašou druhou kuchyňou a obývačkou zároveň.

Bylinkové potešenie na záhrade

Text a foto Adriána Francová
Rastlinky.sk, Domové role 71, Bratislava
www.rastlinky.sk

Články: bylinkové potešenie

25.05. 2015
7.88 kB čitatelov
Bylinkové potešenie
Atlas / Bylinky a korenie
29.04. 2018
630 čitatelov
Škorica - Cinnamomum verum
29.04. 2018
624 čitatelov
Izop - Hyssopus officinalis
29.04. 2018
534 čitatelov
Horčica - Sinapis alba
29.04. 2018
639 čitatelov
Materina dúška - Thymus serpyllum
29.04. 2018
501 čitatelov
Petržlen - Petroselinum crispum
29.04. 2018
493 čitatelov
Muškátový orech - Myristica fragrans
29.04. 2018
468 čitatelov
Piepor kubébový - Piper cubeba
29.04. 2018
518 čitatelov
Cesnak - Allium sativum
29.04. 2018
500 čitatelov
Ďumbier - Zingiber
29.04. 2018
466 čitatelov
Rasca - Carum carvi