Motto: „Prvý v poradí, prvoradý v účinku“.
Opis: trváca, liečivá, medonosná rastlina s plazivým podzemkom z čeľade Asteraceae → astrovité. Podľa polohy kvitne od marca do mája. Z kvetných púčikov na jar vyrastajú priame, ochlpené, cca 10 až 20 cm vysoké stvoly, zakončené úborom zlatožltých kvetov. Kvietky sa na noc skláňajú k zemi a v daždivom počasí sa vôbec neotvárajú. Listy majú okrúhlo srdrcovitú, riedko zúbkatú a na rube plstnatnú čepeľ. Plody sú valcovité nažky s bielym chocholcom.

Tussilago farfara - podbeľ liečivý (MONIKAOFF)
Účinné látky: kvety obsahujú silice, žlté farbivo - xantofyl, slizy, triesloviny a glykozidické horčiny. Listy - slizy, steríny, triesloviny, kyselinu galovú a pod. Droga má expektoračný (vykašliavací), protizápalový a hojivý účinok. Býva súčasťou oficiálnych liečivých čajovín.
Zber a sušenie: liečivé účinky rastliny poznali už starí Gréci a Rimania. Zberáme flos farfarae (celé kvetné úbory) a folium farfarae (listy). Kvety vždy za slnečného počasia, zhruba od marca do apríla a sušíme v umelých podmienkach pri teplote do 40 °C. Po kvetoch zberáme zdravé a škodcami nenapadnuté listy, t. j. cca od konca mája do júna, príp. júla. Počas zberu dávame pozor, aby sme ich nezamenili s listami deväťsilu. Listy sušíme lícnou stranou nadol tak, aby spodná (plstnatá) strana čepele rýchlejšie preschla. No je lepšie sušiť ich umelým teplom do 35 °C, lebo čerstvé sa rýchlo zaparujú.
Liečebné využitie: rastlina má širšie spektrum využitia, užívame ju vnútorne aj zvonka. Priaznivo vplýva na choroby horných dýchacích ciest - zahlienené priedušky, zapálené pľúca, suchý kašeľ, ťažký dych, astma; ale aj na látkovú premenu a tráviace ťažkosti. Obklady z čerstvých listov uzdravujú ťažko sa hojace rany, exémy, bolestivé miesta, zápaly žíl a konečníka. Pri paradentóze listy využívame pri kloktaní a na vyplachovanie ústnej dutiny pri zápaloch sliznice. Vylisovanú šťavu prikladáme na bolestivé vredy, rany, reumatické a kĺbové bolesti.
Maska na nečistú pleť: na kašu pomliaždené čerstvé listy priložíme na tvár a necháme 15 minút pôsobiť, po tomto čase si tvár oplácheme vlažnou vodou. Táto maska lieči mastnú, nečistú a uhrovitú pleť. Podobný účinok majú aj podbeľové kvety. Látky v nich obsiahnuté pôsobia hojivo, adstringentne, antistepticky a protizápalovo.

Tussilago farfara - podbeľ liečivý (MONIKAOFF)
Vypracovala: Ing. Monika Offertálerová, 6. máj 2016