Bylinky je možné pestovať aj v byte

Poslal: 29.10. 2012 21:58:51 (10749 čitatelov)

Máte radi vôňu čerstvých byliniek a nechcete sa jej vzdať ani na konci vegetačnej sezóny? Alebo bývate v meste a nemáte záhradu, kde by ste bylinky mohli pestovať? O kúzlo čerstvých bylín nemusíte prísť, s trochou starostlivosti sa niektoré bylinky dajú vypestovať aj v domácich podmienkach. Bylinky pestované v miestnosti síce rastú pomalšie než bylinky na záhradke, ale úrodu budete mať aj tak dostatočnú.

Bylinky je možné pestovať aj v byte

Základným predpokladom úspechu je v prípade pestovania byliniek v byte výber umiestnenia. Je dôležité, aby stanovište s bylinkami bolo dostatočne osvetlené. Z tohto hľadiska budú najvhodnejšími miestami miesta nachádzajúce sa v blízkosti južne alebo západne orientovaných okien, lepšie však priamo okenné parapety.

Ak pestujeme akúkoľvek rastlinu v kvetináči, musíme riešiť, akým substrátom kvetináče naplniť. Všeobecne platí, že bylinkám prospieva najlepšie vzdušná, nepremokrená a zásaditá zemina. Oplatí sa kvalitný substrát s prímesou rašeliny, ktorý kúpime v každom obchode so záhradníckymi potrebami. Bylinky nie sú náročné na hnojenie, skôr než pravidelné hnojenie je vhodné bylinky raz za rok presadiť do kvetináčov s čerstvým substrátom.

Problém niekedy nastane pri polievaní. Niektorí pestovatelia, a nie je ich málo, majú ťažkosti odhadnúť správnu mieru. Bylinky patria k tým rastlinám, kde, čo sa týka nárokov na vodu, platí známe "menej je niekedy viac". Rozhodne by sme sa mali vyvarovať, aby rastliny vo vode stáli. Zároveň by sme substrát nemali dlhodobo nechávať úplne vyschnutý.

Aké bylinky teda doma pestovať? Výber byliniek, ktoré môžeme skúsiť pestovať, je široký, mali by sme sa preto zamyslieť nad tým, ktoré bylinky pri príprave pokrmov používame najčastejšie. Na domáce pestovanie sú vhodné napríklad bazalka, tymian, rozmarín, kôpor, majorán, šalvia alebo levanduľa.

Optimálne obdobie na výsev byliniek je koniec zimy a začiatok jari. Bylinky zvyčajne vysievame priamo do nádob prípadne kvetináčov, ktoré plníme kvalitným výsevným substrátom. Semená byliniek sú väčšinou veľmi drobné, napriek tomu je potrebné ich vysievať riedko. Príliš husté výsevy totiž neposkytujú rastlinkám dostatok miesta. Malé rastlinky sú následne riedko olistené a majú krehké stonky. Zabrániť tomu môžeme napríklad tak, že veľmi drobné semienka, ako majú napríklad mäta či tymian, pred výsevom zmiešame s trochou piesku. Rastliny presádzame až keď vzídené rastlinky vytvoria prvý pár tzv. pravých listov.

Pestovanie byliniek zo semien sa síce zdá zložitejšie ako nákup sadeníc v supermarkete, má však isté výhody. Najvýznamnejšou výhodou je lepší zdravotný stav a výrazne dlhšia životnosť rastlín pestovaných zo semien. Sadenice byliniek v supermarkete sú totiž rýchlené a v dôsledku toho im chýba intenzívnejšia aróma. Pretože ide o bežný spotrebný tovar, v domácich podmienkach vydrží najviac mesiac. Inak teplomilné bylinky sú v priebehu prepravy do obchodov vystavené nevyhovujúcim svetelným podmienkam a chladu chladiacich boxov, a preto sú náchylné na akékoľvek hubové choroby. Ak skúsite pestovať bylinky zo semien, nielen že ušetríte, ale hlavne získate kvalitné rastliny a budete mať z pestovania väčšiu radosť.
Text a fotografie Zuzana Bednárová
www.osiva-semena.sk

Články: bylinky možné

24.02. 2009
21.96 kB čitatelov
Záhradka pre oddych
11.11. 2013
7.96 kB čitatelov
Gynostemma pentaphyllum - ženšen päťlistý
07.01. 2017
1.10 kB čitatelov
Linaria vulgaris - pyštek obyčajný
25.03. 2012
13.40 kB čitatelov
Balkóny vo farbách
Diskusné fórum / Bylinky a korenie
17.12. 2013
3.90 kB čitatelov
Marocká mäta - pestovanie
23.11. 2013
4.37 kB čitatelov
Pestovanie petržlenu v črepníku na balkóne.
05.06. 2012
13.38 kB čitatelov
Echinacea purpurea
05.12. 2011
12.31 kB čitatelov
Pamajorán obyčajný
31.10. 2011
8.15 kB čitatelov
Moračina, pakmín
26.04. 2010
9.90 kB čitatelov
Satureja douglasii